Intel chce Atom na rynku tabletów

Intel zamierza wprowadzić na rynek tabletów procesory Atom, w tym również modele projektowane z myślą o nadchodzących telefonach komórkowych.

Prezentacja tabletu OpenTablet 7 firmy Openpeak Inc. w ubiegłym tygodniu była wyraźnym sygnałem, że Intel zamierza budować swoją strategię na wielu platformach. OpenTablet 7, konkurent iPada jak mawiają eksperci, wykorzysta chip Moorestown oparty o architekturę Atom. Urządzenie zaoferuje ekran dotykowy i wagę zaledwie 0,52kg. Intel właśnie poinformował, że to dopiero początek aktywności firmy w tym segmencie.

"Tablety to potencjalnie doskonałe urządzenia dla niskonapięciowych i niedrogich w produkcji układów, które kończymy właśnie projektować" - powiedziała Suzy Ramirez, rzecznik Intela.

Intel poza netbookami ma raczej niewielki udział w produkcji urządzeń mobilnych. Ponieważ wzrost popularności pecetów stale słabnie, to Intel szuka nowych dla siebie rynków takich jak tablety czy smartfony. W ubiegłym roku firma deklarowała, że w ciągu dwóch lat zamierza przeznaczyć aż 7 mld dolarów na wyprodukowanie mniejszych i wydajniejszych układów, które mogłaby znaleźć zastosowanie na innych niż dotychczas rynkach - powiedział Dean McCarron, analityk Mercury Research.

Procesory Atom zbudowane są na architekturze x86 używanej m.in. w laptopach i desktopach. Moorestone będzie prawdopodobnie pierwszym układem x86 Intela cechującym się bardzo niskim poborem mocy, który mógłby znaleźć za stosowanie w smartfonach i laptopach.

"Prawdziwym celem Intela nie jest światowa dominacja, tylko dominacja x86" - powiedział McCarron. "Będą starali się wprowadzić to rozwiązanie na wszystkie strategiczne rynki" - dodał.

Intela czeka bardzo trudne zadanie zmierzenia się z konkurencją w postaci Arm, której układy są obecne w większości smartfonów i szybko znajdują swoją drogę na rynek tabletów. Większość z tabletów prezentowanych podczas tegorocznych targów CES oferowała właśnie układy Arm (m.in. urządzenia Della i Lenovo). Krążą również plotki, że układ Apple A4, który znajdzie się w iPadzie, będzie oferował układ Arm.

"Pomimo wysiłków Intela, wciąż pozostaje on daleko w tyle za Arm jeśli chodzi o układy o niskim poborze mocy. Firma może potrzebować nawet kilku lat by doścignąć w tym względzie Arm" - powiedział McCarron.