Intel chce ożywić netbooki nowymi Atomami

Firma Intel wprowadziła do sprzedaży najnowsze układy Atom dla netbooków. Dwurdzeniowe chipy są częścią platformy Cedar Trail. Mają zapewniać dłuższą żywotność baterii i poprawiać wydajność netbooków. Już w styczniu 2012 roku HP, Acer, Lenovo, Toshiba, Asus i Samsung wydadzą pierwsze urządzenia tego typu z nowymi procesorami.

Intel Atom

Intel podaje, że nowe układy dają dwa razy większą wydajność i zużywają o 20 procent mniej energii elektrycznej niż Atomy wydane dwa lata temu. Pomogą one zapewnić netbookom do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii. Na zbliżających się targach CES 2012 Intel powinien zdradzić więcej szczegółów na temat procesorów dla smartfonów, tabletów i pecetów.

Układy Cedar Trail to ważny krok Intela w kierunku usprawnienia netbooków, którym zagraża wzrost zapotrzebowania na tablety. Intel patrzy jednak pozytywnie na przyszłość netbooków, bo choć ich sprzedaż spada w Europie i USA, to rośnie w Indiach, Chinach i innych krajach rozwijających się. Producenci tabletów są natomiast bardziej zainteresowani zapowiadanymi procesorami Medfield lub Clover Trail.

Nowe układy Atom dają netbookom możliwość odtwarzania filmów HD i obsługę portów HDMI, co pozwoli na podłączanie ich do telewizorów HD i odtwarzanie na nich filmów z dysku. Nowe chipy to N2600 (1,6 GHz, 3,5 wata) oraz N2800 (1,86 GHz, 6,5 wata). We wrześniu Intel zaprezentował procesory Cedar Trail dla tanich pecetów i komputerów all-in-one.