Intel chce wprowadzić do komputerów PC połączenia optyczne

Intel pracuje nad optyczną technologią, którą chce wykorzystać do budowania połączeń, przez które urządzenia przenośne będą mogły wymieniać dane z komputerem PC. Firma przewiduje, że dane będą mogły być przesyłane w ten sposób na odległość do 100 metrów.

Przez połączenia oparte na technologii Light Peak dane będą mogły być przesyłane z szybkością 10 Gb/s. Jest to tak duża szybkość, że połączenia Light Peak będą w stanie obsługiwać każdy rodzaj danych: używanych przez systemy pamięci masowych, urządzenia audio, wideo czy urządzenia sieciowe.

Technologię Light Peak będzie można wykorzystać np. do poprawienia jakości obrazów wideo o wysokiej rozdzielczości. Firma zademonstrowała na targach IDF cienki kabel łączący monitor z oddalonym o kilkadziesiąt metrów komputerem PC (zdjęcie poniżej), na którym uruchomiono grę komputerową. Pomimo dużej długości połączenia obraz miał bardzo wysoką jakość.

Używając połączenia Light Peak przesłanie filmu o wysokiej rozdzielczości, zapisanego na dysku Blu-ray, zajmuje mniej niż 30 sekund. Technologia pozwala wykorzystywać jednocześnie wiele protokołów podczas przesyłania danych przez jeden kabel. Oznacza to, że jeden kabel może obsługiwać w tym samym czasie wiele różnych urządzeń. Kolejna zaleta rozwiązania wiąże się z niewielkimi wymiarami kabla i złącz, które zajmują o wiele mniej miejsca niż rozwiązania oparte na tradycyjnych połączeniach miedzianych.

W skład platformy wchodzi układ scalony pełniący rolę kontrolera oraz moduł optyczny zamieniający sygnały elektryczne na światło (i odwrotnie). Połączenia Light Peak będą konkurować z takimi technologiami jak USB i FireWire, jednak w opinii Intela nie zastąpią ich, ale będą je uzupełniać. Firma zapowiada, że pierwsze urządzenia wykorzystujące połączenia Light Peak zademonstruje już w przyszłym roku.