Intel chce wprowadzić do komputerów PC połączenia optyczne

Intel pracuje nad optyczną technologią, którą chce wykorzystać do budowania połączeń, przez które urządzenia przenośne będą mogły wymieniać dane z komputerem PC. Firma przewiduje, że dane będą mogły być przesyłane w ten sposób na odległość do 100 metrów.

Przez połączenia oparte na technologii Light Peak dane będą mogły być przesyłane z szybkością 10 Gb/s. Jest to tak duża szybkość, że połączenia Light Peak będą w stanie obsługiwać każdy rodzaj danych: używanych przez systemy pamięci masowych, urządzenia audio, wideo czy urządzenia sieciowe.

Technologię Light Peak będzie można wykorzystać np. do poprawienia jakości obrazów wideo o wysokiej rozdzielczości. Firma zademonstrowała na targach IDF cienki kabel łączący monitor z oddalonym o kilkadziesiąt metrów komputerem PC (zdjęcie poniżej), na którym uruchomiono grę komputerową. Pomimo dużej długości połączenia obraz miał bardzo wysoką jakość.

Intel chce wprowadzić do komputerów PC połączenia optyczne
Używając połączenia Light Peak przesłanie filmu o wysokiej rozdzielczości, zapisanego na dysku Blu-ray, zajmuje mniej niż 30 sekund. Technologia pozwala wykorzystywać jednocześnie wiele protokołów podczas przesyłania danych przez jeden kabel. Oznacza to, że jeden kabel może obsługiwać w tym samym czasie wiele różnych urządzeń. Kolejna zaleta rozwiązania wiąże się z niewielkimi wymiarami kabla i złącz, które zajmują o wiele mniej miejsca niż rozwiązania oparte na tradycyjnych połączeniach miedzianych.

W skład platformy wchodzi układ scalony pełniący rolę kontrolera oraz moduł optyczny zamieniający sygnały elektryczne na światło (i odwrotnie). Połączenia Light Peak będą konkurować z takimi technologiami jak USB i FireWire, jednak w opinii Intela nie zastąpią ich, ale będą je uzupełniać. Firma zapowiada, że pierwsze urządzenia wykorzystujące połączenia Light Peak zademonstruje już w przyszłym roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: