Intel debiutuje z modemem 5G dla urządzeń mobilnych. Pierwsze modele w 2020 roku

Era 5G zbliża się wielkimi krokami, a jednym z dużych zwiastunów może być pierwszy w ofercie Intela modem przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Model XMM 8160 zostanie udostępniony producentom w połowie przyszłego roku. Pierwszego sprzętu ze wsparciem dla technologii umożliwiających transmisję na poziomie 6 Gbps możemy się zatem spodziewać w 2020 roku.

Modem 5G Intel XMM 8160

Ambicje Intela odnośnie modemu XMM 8160 5G sięgają nie tylko świata smartfonów. Gigant liczy, że układ znajdzie się również na pokładzie komputerów PC. Warto wspomnieć, że z rozwiązań firmy korzysta między innymi Apple w swoich smartfonach. Oczywiście modem wspiera również wcześniejsze standardy, czyli 4G, 3G i 2G. Przed Intelem stoi jednak trudne zadanie.

Trzeba przekonać do siebie rzeszę producentów zamierzających skorzystać z rozwiązań konkurencji. Kilkunastu producentów smartfonów (w tym Samsung, Nokia / HMD, Sony, Xiaomi, Oppo, Vivo, HTC, LG, Asus, ZTE, Sharp, Fujitsu oraz OnePlus) stawia na razie na modem Qualcomm - Snapdragon X50 5G NR. Dodatkowo Samsung i Huawei pracują nad własnymi modemami 5G.

Intel debiutuje z modemem 5G dla urządzeń mobilnych. Pierwsze modele w 2020 roku

Modem 5G Intel XMM 8160

Zarówno iPhone Xs, jak i model Xr korzystają z modemów Intela - układu XMM 7560. Jeśli Apple utrzyma swoje przywiązanie do tej marki, najnowsze modele smartfonów z iOS zaplanowane na okolice 2020 roku dadzą technologii 5G od Intela mocne wejście na rynek konsumencki. Oczywiście same modemy to tylko część układanki. Wiele zależy tu również od infrastruktury sieciowej.