Intel dla bezprzewodowego Internetu

Intel zaprezentował nowy chip dla telefonów komórkowych, podręcznych komputerów i wideotelefonów, który ma znacznie zwiększyć wydajność tego sprzętu i ułatwić dostęp do Internetu.

Intel zaprezentował nowy chip dla telefonów komórkowych, podręcznych komputerów i wideotelefonów, który ma znacznie zwiększyć wydajność tego sprzętu i ułatwić dostęp do Internetu. Nowa technologia, w jakiej wykonano układ, określona w oświadczeniu firmy jako "wireless-Internet-on-a-chip" może być początkiem nowej ery przenośnych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu. Zwiększona zostanie prędkość operacji i wydłużona żywotność baterii.

Zintegrowany układ posiada mikroprocesor, pamięć flash i analogowe obwody komunikacyjne, umieszczone na jednej płytce krzemowej. Nowością jest to, że wszystkie elementy montowane są podczas jednego procesu wytwórczego. Do tej pory były one produkowane i instalowane oddzielnie przy użyciu odrębnych technologii.

Zobacz również:

W chipach produkowanych przez Intela zegar ma pracować z częstotliwością 1 GHz (pięć razy szybciej niż w chipach stosowanych dotychczas w telefonach komórkowych). Układ jest zbudowany wg mikroarchitektury Intela Xscale, która pozwala na mniejszy pobór energii i większą wydajność. Trwałość baterii urządzenia, w którym zastosowano chip, zwiększy się w związku z tym do miesiąca.

Nad wprowadzeniem nowego chipa Intel zastanawiał się od 5 lat, ale dopiero teraz uznano, że koszty jego zastosowania w przenośnych urządzeniach elektronicznych będą opłacalne.