Intel dopłaci producentom 100 USD do każdego ultrabooka

Acer, Asustek Computer i Toshiba zapowiadają obniżenie cen ultrabooków. Wszystko dzięki pomocy Intela, który dopłaci po 100 USD do każdego wyprodukowanego egzemplarza.

Ultrabooki to nowa kategoria ultraprzenośnych komputerów, która miała zawojować rynek. Niestety tak się nie stało, głównie ze względu na ich zbyt wysoką cenę.

Promując tego typu komputery Intel zapowiadał, że będą one kosztowały poniżej 1000 USD. Niestety ze względu na duże koszty podzespołów takich jak dyski SSD i procesory producentom trudno jest się zmieścić w tym limicie.

Dla przykładu, koszt części wyposażonego w dysk SSD 13-calowego ultrabooka to 690 USD. Za jego kluczowe komponenty trzeba bowiem zapłacić:

- CPU: 175-200 USD

- 128 GB SSD: 140-150 USD

- wyświetlacz: 45-50 USD

Doliczając do tego takie niezbędne elementy jak koszt produkcji (100 USD) i dystrybucji/marketingu (150 USD) otrzymujemy końcową kwotę sięgającą 940 USD. A przecież to nie koniec kosztów, gdyż producent też chce coś na tym interesie zarobić.

Wyżej wymienioną kwotę warto porównać z ceną jaką trzeba zapłacić za głównego konkurenta ultrabooków, czyli MacBooka Air. Jego 13-calową wersję (również wyposażoną w dysk SSD o pojemności 128 GB) można kupić za 1199 USD. W sumie nie ma tutaj więc aż tak wielkiej różnicy.

Aby zmienić ten stan rzeczy i pomóc producentom Intel postanowił dopłacać do każdego wyprodukowanego ultrabooka 100 USD. Dzięki temu ceny tego typu komputerów powinny spaść na początku przyszłego roku o 5-10 procent.