Intel dwukrotnie zwiększa prędkość Thunderbolt. Zapowiada też Thunderbolt 3.0 (do 50 Gb/s)

Intel zaprezentował zaktualizowany interfejs Thunderbolt. Pozwala on na dwukrotnie szybszy przesył danych - do 20 Gb/s.

Interfejs Thunderbolt (znany wcześniej pod kodową nazwą "Light Peak") powstał dzięki współpracy Intela z Apple i został oficjalnie wprowadzony na rynek wraz z nowymi MacBookami w 2011 roku. Obecnie korzysta on z miedzianych przewodów i zapewnia możliwość przesyłania danych z prędkością do 10 Gb/s. W przyszłości opierać ma się natomiast na światłowodach, co powinno zwiększyć wspomnianą prędkość aż 10-krotnie. Zanim to jednak nastąpi, możemy się zapoznać z przedstawioną właśnie przez Intela nową "miedzianą" generacją interfejsu - Thunderbolt 2.0 (kodowa nazwa Falcon Ridge).

Co oferuje? Transfer danych z maksymalną prędkością 20 Gb/s, obsługę DisplayPort 1.2 oraz przesył obrazu w rozdzielczości 4K, co idzie w parze z ostatnimi doniesieniami na temat "inteligentnego" telewizora Apple mającego prawdopodobnie oferować ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Co z obecnie wykorzystywanymi kontrolerami? Nowy interfejs będzie z nimi kompatybilny. Oczywiście transfer będzie jednak obcinany.

Kiedy Thunderbolt 2.0 trafi na rynek? Dopiero w przyszłym roku (czyżby wraz z nim przedstawiony został Apple TV?). Intel zapowiedział już jednak, że w 2015 roku udostępni Thunderbolt 3.0 z transferem do 50 Gb/s.