Intel i AMD walczą, wszyscy się cieszą

Agresywne ruchy Intela mające na celu usunięcie z rynku płyt opartych o chipset i845, promowanie układów i915 oraz kolejne obniżki cen AMD bardzo cieszą największych tajwańskich producentów chipsetów: VIA Technologies, Silicon Integrated Systems i ULi Electronics. Zdaniem przedstawicieli tych firm, tocząca się na batalia spowoduje ożywienie na rynku komputerów PC.

Szeroko zakrojone akcje promocyjne zachęcające do migracji na platformę i915 (Intel) lub najnowszych Athlonów i Opteronów (AMD) dadzą VIA, SiS i ULi większe pole do popisu na rynku tanich komputerów dla początkujących (entry-level), twierdzą przedstawiciele trzech ostatnich firm.

W tej chwili już ok. 70 procent obrotów VIA związanych jest z platformą K8. Ponadto jeszcze w tym miesiącu firma ma zamiar rozpocząć masową produkcję chipsetów PT880 Pro i PT894 (rynek podstawowy) oraz PT894 Pro (rynek high-end) przeznaczonych dla Pentium 4.

Również SiS korzysta z akcji promocyjnych Intela - zapotrzebowanie na chipset SiS661 przeznaczony dla Pentium 4 było w ostatnim kwartale tak duże, że przez pewien czas firma nie była w stanie sprostać zamówieniom.

Największym beneficjentem jest jednak ULi, którego obroty wzrosły w kwietniu aż o 30 procent. Jak się okazało, w związku z coraz częstszym wykorzystywaniem procesorów AMD w komputerach PC składanych przez duże firmy, gwałtownie wzrosło zainteresowanie chipsetem M1689. Najdalej do końca czerwca firma planuje także udostępnienie nowego, współpracującego z PCI Express chipsetu o nazwie M1695.


Zobacz również