Intel i Apple zaskoczą użytkowników?

Jak donosi serwis The Inquirer, na nadchodzącym Intel Developer Forum Intel może zaprezentować układ, którym będzie w stanie zaskoczyć nie tylko użytkowników, ale również konkurencję. Ponoć to właśnie on mógł być głównym powodem przejścia Apple z PowerPC na procesory zgodne z i386.

Zgodnie ze spekulacjami dziennikarzy The Inquirer, najważniejszym elementem podczas projektowania nowego procesora miała być wysoka wydajność przy jednoczesnym bardzo niskim poborze mocy ("performance per watt"). Ich zdaniem sztuki tej można dokonać wyłącznie rezygnując ze ścisłej kompatybilności z x86 na rzecz kompatybilności "udawanej", obsługiwanej dzięki specjalnemu rdzeniowi zajmującemu się konwertowaniem instrukcji z x86 do VLIW/EPIC i odwrotnie. Taki rdzeń potrzebowałby niewielkiej mocy, a wykorzystywany byłby do karmienia rdzenia głównego, zupełnie niezgodnego z x86, a pochodzącego np. z rodziny IA-64.

The Inquirer twierdzi, że taka implementacja VLIW/EPIC (czyli technologii stosowanej od wielu lat w Itanium) mogłaby znacząco przyspieszyć układy x86, a jednocześnie zredukować ilość wymaganych przez CPU tranzystorów.

Choć na pierwszy rzut oka ruch Intela może wydawać się dziwny, na tle konkurencji wygląda on zupełnie normalnie. Warto bowiem pamiętać, że z dobrodziejstwa techniki VLIW korzystała zarówno Transmeta, jak i alians IBM, Toshiby i Sony w procesorze Cell.

Niewykluczone więc, że The Inquirer znalazł powód, dla którego Intel tak łatwo przyznaje się do popełnionych błędów (patrz artykuł "Intel przyznaje się do nadmiernego pośpiechu").


Zobacz również