Intel i Lenovo prezentują nowe edukacyjne notebooki Classmate+

Intel przedstawił następną generację platformy Learning Series, w której składzie znalazły się dwa nowe edukacyjne notebooki Lenovo - Classmate+ Clamshell i Classmate+ Convertible. Pierwszy z nich cechuje zwykła "laptopowa" konstrukcja, natomiast drugi posiada możliwość obrócenia ekranu i przemiany w tablet.

Program Learning Series został uruchomiony przez Intela w 2007 roku. Ma on na celu dostarczenie do szkół zestawu elementów (sprzęt, oprogramowanie, treści, infrastruktura, programy szkoleniowe) zapewniającego możliwość prowadzenia interesujących lekcji. Przez te kilka lat dostarczono do ponad 70 krajów sześć milionów laptopów Classmate PC

Intel zapowiedział właśnie nową generację platformy Learning Series, w skład której weszły nowe edukacyjne notebooki firmy Lenovo - modele noszące oznaczenia Classmate+ Clamshell i Classmate+ Convertible.

Oba urządzenia korzystają z wprowadzonego właśnie do oferty Intela dwurdzeniowego procesora Atom N2600 oraz dysków twardych SATA o pojemności sięgającej 320 GB lub dysków SSD o maksymalnej pojemności 32 GB. Posiadają też po trzy porty USB, wyjście VGA oraz opcjonalne wyjście HDMI. Lenovo nie zapomniało też oczywiście o wbudowaniu w ramkę otaczającą wyświetlacz kamerki internetowej (jej rozdzielczość to 2 MP).

Z racji swojego przeznaczenia komputery cechują się wytrzymałą konstrukcją zapewnianą przez wodoodporną klawiaturę oraz wzmocnione narożniki, zawiasy i wejście zasilające. Oba oferują 10,1-calowe matowe wyświetlacze (opcje: wysoka rozdzielczość lub wysoka jasność) oraz korzystają z 6-ogniwowych akumulatorów pozwalających na maksymalnie 10 godzin pracy.

Czym się różnią?

Classmate+ Clamshell posiada standardową "laptopową" budowę, natomiast Classmate+ Convertible to znacznie ciekawsze rozwiązanie. Dysponuje bowiem ekranem, który można obrócić o 180 stopni i złożyć, co przemienia urządzenie w tablet oferujący pojemnościowy dotykowy ekran.

Komputery zostaną udostępnione jeszcze w tym miesiącu. Ich ceny zależą od konfiguracji i lokalnych kosztów (np. podatku).

________

Projekt Intela to bardzo dobry pomysł. Z pewnością podobnego zdania są m.in. takie kraje jak Indie, Pakistan, Filipiny, Wietnam, Tajlandia, Nigeria i Wenezuela.