Intel i Micron prezentują 20-nanometrowe układy flash

Firmy Intel i Micron zaprezentowały dzisiaj 8-gigabajtowe chipy NAND flash wykonane w nowym, 20-nanometrowym procesie technologicznym.

Porównanie technologii produkcji chipów NAND

Polecamy:

Zobacz też:

Rosnące zapotrzebowanie mobilnych urządzeń (takich jak smartfony lub tablety) na przestrzeń do składowania danych wymaga nośników cechujących się coraz większą pojemnością. Odpowiedzią na te potrzeby jest zaprezentowany właśnie przez IM Flash Technologies (spółka joint venture założona przez firmy Intel i Micron) 20-nanometrowy proces technologiczny, w którym będą wytwarzane 8-gigabajtowe chipy MLC (multi-level cell) NAND Flash.

Powierzchnia nowego 20-nanometrowego chipu wynosi zaledwie 118 mm2, czyli o 30-40% mniej, niż ma to miejsce w przypadku ich obecnie produkowanych 25-nanometrowych odpowiedników (miniaturyzacja nie ma to wpływu na trwałość oraz wydajność). Oznacza to, że producenci smartfonów/tabletów, przy zachowaniu tej samej pojemności, będą mieli do dyspozycji więcej miejsca na inne elementy.

Zobacz również:

  • Intel ARC Alchemist - wydajność na poziomie RTX 3070 Ti

Próbki 8-gigabajtowych chipów zostały już wysłane do producentów sprzętu. Ich masowa produkcja powinna się rozpocząć w drugiej połowie tego roku.