Intel i Microsoft wspierają HD DVD

Koncerny Intel i Microsoft zapowiedziały, że zamierzają wspierać i rozwijać stworzony przez firmy NEC i Toshiba format HD DVD - poinformowała agencja AP. Zdaniem ekspertów, zdecydowane wsparcie HD DVD przez tak duże korporacje może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść tego standardu w trwającej od kilkunastu miesięcy "wojnie formatów".

Obie firmy już wcześniej sugerowały, że jeśli będą zmuszone do opowiedzenia się po jednej ze stron (w "wojnie formatów" konkurują HD DVD oraz stworzony przez Sony standard Blu-Ray), to raczej wybiorą technologię opracowaną przez Toshibę. Jednak dopiero teraz przedstawiciele koncernów jasno to zadeklarowali.

Oznacza to, że w obsługę formatu HD DVD wyposażony zostanie tworzony właśnie przez Microsoft system Windows Vista, a także komputery multimedialne Viiv Intela.

Przedstawiciele Intela i Microsoftu tłumaczą, iż wybrali technologię, która jest bardziej przyjazna dla użytkowników - zarówno pod względem kosztów, jak i użyteczności. Warto przypomnieć, że niskie koszty produkcji nośników HD DVD (związane z tym, że płyty takie da się produkować w fabrykach zwykłych krążków DVD) są jednym z głównych argumentów zwolenników tego formatu.

Nie bez znaczenia był również fakt, iż urządzenia i płyty obsługujące ten format trafia na rynek szybciej niż odtwarzacze i krążki Blu-Ray - zdaniem wielu analityków to właśnie ten fakt miał największy wpływ na decyzję Intela i Microsoftu. "Format Blu-Ray jest znakomity. Problem w tym, że go właściwie jeszcze nie ma. Branża IT musiała w końcu dokonać wyboru - więc wybrała format, który wkrótce trafi na rynek" - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem AP Richard Doherty, analityk z firmy Envisioneering Group.

Microsoft zapowiada, że choć system Windows Vista nie zostanie natywnie wyposażony w obsługę płyt Blu-Ray, to nie oznacza to, że klienci nie będą mogli odtwarzać na swoich komputerów takich krążków - będzie to możliwe po zainstalowaniu oprogramowania innej firmy (oraz wyposażeniu maszyny w odpowiedni czytnik).


Zobacz również