Intel i Nokia opracują nową platformę sprzętową dla urządzeń mobilnych

W ramach zapowiedzianego partnerstwa obie firmy będą wspólnie pracować m.in. nad stworzeniem nowego mikroprocesora oraz nowej architektury sprzętowej i opartych na niej urządzeń przenośnych. Współpraca ma dotyczyć także realizacji projektów programistycznych wykorzystujących rozwiązania open source.

Wspólnie realizowane prace mają koncentrować się na stworzeniu kieszonkowego urządzenia umożliwiającego m.in. korzystanie z Internetu i dodatkowych aplikacji. Według oficjalnych zapowiedzi Intel ma dostarczyć know-how związany z projektowaniem i produkcją procesorów, Nokia zaś będzie odpowiadać za zbudowanie urządzenia przenośnego. Firmy będą też wspólnie pracować nad rozwojem platformy programowej Moblin oraz aplikacji dedykowanych dla nowego urządzenia.

Zdaniem analityków na partnerstwie zyska przede wszystkim Intel, który od kilku lat próbuje zagrozić dominacji architektury ARM na rynku układów przeznaczonych dla rozbudowanych telefonów komórkowych. Układy ARM są m.in. podstawą większości telefonów fińskiego producenta. Zdaniem przedstawicieli fińskiej firmy partnerstwo z Intelem nie będzie miało wpływu na dotychczasowe porozumienia Nokii z dostawcami układów architektury ARM.

Dotychczas Intel i Nokia współpracowały m.in. w zakresie rozwiązań dla szerokopasmowej transmisji danych. Warto dodać, że na początku br. przedstawiciele koncernu poinformowali o nawiązaniu podobnej umowy z firmą LG, która jest obecnie trzecim największym producentem telefonów komórkowych. Liderem rynku pozostaje Nokia, na drugim miejscu plasuje się zaś koncern Samsung.

Czytaj też:

Nokia Siemens Networks przejmie część Nortela za 650 mln USD

Intel wstrzymuje produkcję układów WiMAX

Intel przekazuje Moblina Fundacji Linuksa