Intel i ZTE opracowują globalne sieci bezprzewodowe

Intel oraz ZTE ogłosiły plany współpracy zmierzającej do opracowania globalnych, szerokopasmowych sieci bezprzewodowych opartych na technologii WiMAX. WiMAX jest rozwijanym obecnie standardem, który zapewnić ma szybką łączność z wykorzystaniem zarówno stałych łącz, jak i sieci bezprzewodowych.

Firmy będą opracowywały i promowały standardy i specyfikacje przeznaczone dla sieci bazujących na standardzie 802.16. Dodatkowo będą współpracowały z odpowiednimi instytucjami regulacyjnymi działającymi na kluczowych, globalnych rynkach w celu zapewnienia usługom szerokopasmowym bazującym na technologii WiMAX odpowiednich częstotliwości.

Zgodnie z umową ZTE opracuje i wdroży infrastrukturę i sieciowy sprzęt konsumencki (CPE -Customer Premise Equipment) w oparciu o technologie Intela dla rozwiązań WiMAX. Rozwiązania będą obsługiwały standardy IEEE 802.16-2004 (znany wcześniej jako IEEE 802.16REVd) oraz IEEE 802.16e. Pierwszym rozwiązaniem typu "system-on-a-chip" Intela przeznaczonym do sprzętu sieciowego CPE i obsługującym standard IEEE 802.16-2004 jest układ "Rosedale" o którym szerzej pisaliśmy w materiale Bez kabli na 48 km

ZTE planuje rozpoczęcie pierwszych projektów wdrażania sieci bazujących na standardzie 802.16-2004 w Chinach, Europie Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej jeszcze w tym roku. Testy sieci 802.16e zaplanowano na połowę 2006 roku.


Zobacz również