Intel integruje CPU i GPU - nadchodzi architektura Sandy Bridge

13 września rusza kolejna impreza z cyklu Intel Developer Forum. Powinniśmy poznać wtedy szczegóły nowej architektury procesorów Sandy Bride, będącej dla Intela pierwszą próbą prawdziwej integracji procesora graficznego i centralnego w jednym układzie.

PC World Testy - procesory AMD i Intel

Niektórzy z was zapytają zapewne: "A co z Westmere"? Odpowiadamy - architektura ta co prawda przewiduje przeniesienie modułu graficznego z chipsetu płyty głównej do procesora, ale obie te jednostki funkcjonują osobno na jednej płytce krzemowej.

W obrębie architektury Sandy Bridge integracja ta ma iść o krok dalej - CPU i rdzeń graficzny zostaną umieszczone w jednym układzie.

Jedną z zalet zintegrowanych procesorów Sandy Bridge ma być możliwość obsługi materiału zapisanego w formacie Blu-ray 3D, co znaczy, że na pecetach wyposażonych w te układy będzie można odtwarzać filmy 3D.

Produkcja układów opartych na architekturze Sandy Bridge ma ruszyć pod koniec 2010 r. Komputery wyposażone w te produkty powinny trafić na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku.

Układy Sandy Bridge będą produkowane w 32-nanometrowym procesie technologicznym.

Podobne rozwiązanie zaprezentował niedawno główny rywal Intela. Przedstawiciele AMD w trakcie czerwcowych targów Computex 2010 pokazali układy zintegrowane Fusion (połączenie procesora i GPU), których przeznaczeniem jest zapewnienie znacznej poprawy jakości grafiki, większej wydajności w różnych aplikacjach i płynne odtwarzanie multimediów (np. oglądanie filmów w jakości HD).

Firma potwierdziła już, że układy Fusion również zapewnią możliwość odtworzenia filmów Blu-ray i grania w gry 3D.

Więcej informacji: Intel


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: