Intel inwestuje w innowacyjne zarządzanie GPU

Intel z roku na rok inwestuje coraz większe sumy w izraelską firmę Lucid Information Technology. Dotowane przedsiębiorstwo obiecuje, że już wkrótce zaprezentuje światu nowoczesny chipset pozwalający na wydajne organizowanie ruchu między CPU i GPU.

Z klasycznymi procesorami RISC był ten sam problem, co z współcześnie produkowanymi serwerami: trudno jest nieprzerwanie karmić danymi wszystkie jednostki obliczeniowe. A tylko dobrze obciążony CPU ma szansę na osiągnięcie maksimum swej wydajności.

Jako że w komputerach biurkowych coraz częściej pojawiają się procesory wielordzeniowe, pojawia się problem odpowiedniego ich zgrania z pozostałymi elementami wyposażenia komputera - w tym szczególnie z kartami graficznymi.

Lucid zapowiada rewolucję

Izraelski Lucid zatrudnia 27 osób; firma pracuje nad chipsetem, który zapanowałby nad optymalizacją ruchu między głównym procesorem komputera a układami GPU (maksymalnie czterema).

Pierwsze gotowe kości będą dostępne w 2007 roku. Firma szacuje, że ich odbiorcami będą producenci kart graficznych i płyt głównych, którzy zechcą dać użytkownikom możliwość wydajnej pracy z więcej niż jednym akceleratorem 3D. Oczywiście bez uciekania się do rozwiązań zastrzeżonych w rodzaju SLI czy CrossFire oraz kupowania kart graficznych "do pary".


Zobacz również