Intel każe czekać na DDR3

Wszystko wskazuje na to, że miłośnicy gier komputerowych i najbardziej wydajnych pecetów będą musieli poczekać do przyszłego roku na upowszechnienie się układów pamięci DDR3. Największy producent układów scalonych na świecie, Intel, nie ma bowiem na razie zamiaru implementować obsługi tego typu kości w swoich produktach.

Richard Malinowski, menedżer intelowskiej grupy zajmującej się chipsetami powiedział, że pierwsze chipsety Intela obsługujące DDR3 trafią na rynek około połowy przyszłego roku. Zdaniem Malinowskiego, dopiero wtedy rynek będzie gotowy na pojawienie się nowego typu układów.

Informacje przekazane przez przedstawiciela Intela nie powinny być zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dopiero teraz kości DDR2 zaczynają na dobre wypierać starsze układy DDR.

Pamięci DDR3 są obecnie wykorzystywane w kartach graficznych, a producenci tacy jak Qimonda (firma powstała z oddziału Infineon Technology), Nanya Technology czy A-Data Technology zdążyły już pokazać na tegorocznych targach Computex układy DDR3 dla pecetów. Brakuje jedynie obsługującego je chipsetu.

Układy DDR3 mają być bardziej wydajne i odznaczać się mniejszym poborem energii niż kości DDR2.