Intel: kolejny miniaturowy procesor

Inżynierowie Intela opracowali nowy model zminiaturyzowanego procesora do zastosowań w ultraprzenośnych notebookach, a podobnego do układu, jaki zastosowano w MacBooku Air firmy Apple.

Procesor Core 2 Duo SL7100 LV, podobnie jak układ znany z notebooka Apple, to przedstawiciel rodziny procesorów Merom zmniejszony o 60 procent w stosunku do standardowych układów. Wykonany został w procesie technologicznym 65 nm. W porównaniu z CPU z MacBooka Air dysponuje jednak wolniejszym taktowaniem (1,2 GHz), ale za to charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię (12 zamiast 20 watów).

Układ opracowywano równolegle do procesora dla Apple. Znajdzie on zastosowanie w produktach firmy Lenovo. O pierwszym z notebooków ThinkPad (X300, jak twierdzą niektóre źródła internetowe) wiadomo dziś, że ma oferować 2 GB RAM, dysk SSD o pojemności 64 GB i 13,3-calowy ekran. Lenovo ma zaprezentować go pod koniec marca br.

Fujitsu także zamierza wykorzystać nowy procesor Intela w swoim sprzęcie - mowa tu o notebooku LifeBook P8010 z 12,1-calowym wyświetlaczem i nagrywarką DVD (jego amerykańska premiera ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu).

Czytaj również: MacBook Air wyznaczy trendy