Intel: komputer sterowany myślami

Specjalistom z amerykańskiej firmy udało się dokonać przełomu w pracach nad futurystycznym interfejsem użytkownika. W przyszłości być może pozwoli on wydawać komputerom komendy za pomocą myśli. Już teraz warto jednak zaznaczyć, że chodzi raczej o odległą przyszłość.

Każdy, kto zachwyca się filmami science-fiction, nie raz i nie dwa marzył o posiadaniu gadżetu, który pozwoli mu komunikować się z komputerem za pomocą myśli. Istnieje szansa, że jeszcze za naszego życia skorzystamy z takiego urządzenia. Pracuje nad nim wiele firm, ale właśnie amerykański Intel pochwalił się tym, że dokonał niewielkiego przełomu w swych pracach badawczych. Donosi o tym brytyjski Telegraph.

Firma twierdzi, że myślenie o wybranych słowach, zmusza do pracy konkretne partie naszego mózgu. Eksperci z Intela byli w stanie odszukać te obszary, w których powstają wyrazy i oznaczyć je za pomocą specjalistycznych urządzeń. Następnie słowa te zostały przeniesione do bazy danych, z której korzysta człowiek pracujący na prototypowym interfejsie użytkownika.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake - już wszystko jasne. Znamy ceny i specyfikacje
  • Hybrydowy oczyszczacz wykorzystujący moc roślin

Wczesne wersje urządzeń wykorzystywanych przez Intela - choć nie pokazano ich zdjęć - wyglądają zapewne jak maszyny z filmów science-fiction. Firma używa maszyn do pomiaru rezonansu magnetycznego, badających około dwudziestu tysięcy punktów w ludzkim mózgu. Urządzenia te potrafią już "zrozumieć" kiedy człowiek myśli o kilku konkretnych słowach takich jak "dom", "śrubokręt" czy "stodoła". Pracownicy amerykańskiej korporacji wykonali więc niewielki krok na drodze do stworzenia jeszcze jednej technologii przyszłości. Teraz trzeba ją jeszcze dopracować, zminiaturyzować, wypromować i sprzedać. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, ile konkretnie zajmie to czasu.