Intel ma problemy

Mimo zapowiedzi rychłego wprowadzenia na rynek nowego procesora Coppermine Xeon, żadna firma nie przygotowała dla niego odpowiedniej płyty głównej.

Intel poinformował o wprowadzeniu na rynek pierwszej partii procesorów Coppermine Pentium III Xeon 800 MHz. Różnią się one od tych zwykłych "niexeonowych" sposobem połączenia z resztą komputera. Xeon wykorzystuje do tego celu Slot 2, który według Intela zapewnia: "większe możliwości zarządzania, większą długość życia i skalowalność oraz ma czujniki temperatury. Ponadto wyposażony jest w moduł VRM, czyli pozwala na łatwą zmianę napięcia zasilającego". Tak poważne różnice pomiędzy złączami Slot 1 i 2 spowodowały jednak, że żaden producent płyt głównych nie wyprodukował na czas płyty odpowiedniej dla najnowszych procesorów Intela.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, zostało to spowodowane faktem, że w przyszłości nowe płyty będą stosowane w serwerach, testowanie ich więc trwa dłużej niż testy podzespołów przeznaczonych dla zwykłych PC. Pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek płytę zgodną z nowymi układami Xeona, będzie prawdopodobnie Supermicro. Przed końcem miesiąca firma zapowiada wprowadzenie na rynek płyty głównej, opartej na chipsecie 840 z FSB 100 MHz i 133 MHz.

Więcej informacji: www.intel.com