Intel małpuje Maca mini

Koncern Intel zapowiedział na najbliższe dni premierę nowego prototypowego minikomputera, zbliżonego wyglądem do komputerów Mac mini firmy Apple. Prototyp ma zostać zaprezentowany podczas targów Computex na Tajwanie.

Apple, produkując miniaturowe komputery, próbowało przekonać użytkowników pecetów do zmiany platformy sprzętowej. Intel swoim prototypowym minikomputerem - Wintelem - najwyraźniej zamierza te plany pokrzyżować. Analitycy rynku IT są jednak zgodni, że nie ma zapotrzebowania na kolejne klony Maca mini, a co za tym idzie - pozycja Apple'a wydaje się na razie niezagrożona.

Roger Kay, przedstawiciel firmy badawczej IDC uważa, że produkty obu wspomnianych koncernów nie są skierowane do tych samych odbiorców, przynajmniej do czasu, kiedy Apple zacznie tworzyć systemy operacyjne dla platformy x86.

W sprzedaży jest już kilka modeli pecetów zbliżonych wyglądem do Maca mini, są one jednak drogie - za najtańsze trzeba zapłacić ok. 600 USD, podczas gdy dziecko Apple'a kosztuje 499 USD. O cenie pecetów decydują wysokie koszty procesorów i oprogramowania (system Windows).

O konkurentach Apple'a na rynku małych komputerów informowaliśmy już m.in. w tekście "Pentium M w stacjonarnym pececie".


Zobacz również