Intel może wkrótce stracić tytuł największego na świecie producenta półprzewodników

Z najnowszego raportu firmy IC Insights wynika, że Intel w dalszym ciągu jest liderem na rynku układów scalonych. Jego pozycja jednak słabnie.

Wchodząc na Wikipedię możemy przeczytać, że Intel to "największy na świecie producent półprzewodników". Co prawda zdanie to wciąż jest aktualne, lecz jak wynika z ostatniego raportu firmy IC Insights, wkrótce może się to zmienić. Amerykańska firma traci bowiem udział w rynku na rzecz firm Samsung i Qualcomm, których układy napędzają lwią część sprzedawanych tabletów i smartfonów.

Kilka danych:

- w pierwszym kwartale tego roku przychody ze sprzedaży półprzewodników Intela były o 3 procenty niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (spadek z 11,87 mld do 11,56 mld dolarów)

- w tym samym czasie Samsung odnotował 13-procentowy wzrost (do 7,95 mld dolarów; iPhone'y, iPady)

- rekordzistą była firma Qualcomm, której wzrost osiągnął poziom aż 28% (do 3,9 mld dolarów; chipy Snapdragon montowane w Galaxy S4 i HTC One)

- łączna sprzedaż półprzewodników osiągnęła wartość 53,5 mld dolarów (wzrost o 2%)

Jak widać, Intel pomimo posiadania najbardziej zaawansowanych fabryk półprzewodników (na początku przyszłego roku rozpocznie dostawy 14-nanometrowych układów) traci powoli "grunt pod nogami", gdyż jego dotychczasowe źródło dochodów, czyli rynek komputerów PC, powoli się kurczy. Z zupełnie inną tendencją mamy do czynienia na rynku mobilnym (smartfony, tablety), który został zaniedbany przez amerykańskiego producenta. Jeżeli nie znajdzie on sposobu na jego zdobycie, za jakiś czas trzeba więc będzie zmienić wspomniany zapis Wikipedii. Być może zostanie to jednak odroczone w czasie, gdy potwierdzą się spekulacje odnośnie rezygnacji Apple z usług Samsunga przy produkcji układu Apple A7 mającego zasilać iPhone'a 6.