Intel na fali

Największy na świecie producent mikroprocesorów dzięki sukcesowi procesorów Core 2 jest wyraźnie na fali. O następcy tych układów, Penrynie, pisaliśmy w poprzednim wydaniu, teraz przedstawiamy pozostałe, nie mniej istotne nowości, które zaprezentowano w Pekinie.

IDF to konferencja, na której prezentowane są kierunki rozwoju mikroprocesorów Intela. W obecnych CPU dominuje mikroarchitektura, w której pierwsze skrzypce odgrywają rdzenie wykonujące wszelkie obliczenia. Ponieważ jednak procesory muszą wykonywać coraz bardziej skomplikowane działania za kilka lat budowa układów obliczeniowych, będzie całkowicie inna. Już w tym roku widzieliśmy, jakie postępy poczynił Intel w swoim projekcie Teraflop CPU, o którym pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Intel pokazał 80-rdzeniowy procesor nowej generacji, w którym jednostka zarządzająca wydaje dyspozycje pozostałym specjalizowanym rdzeniom. Taki układ, pobierający prawie 65 W, wykonuje ponad bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (jeden teraflop). W Pekinie pokazano nam, jak działa, a co więcej - jakie może mieć zastosowania praktyczne, a jego wydajność ku zdumieniu zgromadzonych na konferencji osób zwiększono do... 2 teraflopów.

Procesor ten pracował z częstotliwością 6,26 GHz i pobierał prawie 192 W. Trzeba pamiętać, że 2 teraflopy wydajności osiągały do niedawna pokaźne serwerownie z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma szafami. Zastosowania takich układów mogą być bardzo różne. Podczas konferencji zaprezentowano aplikację dla użytkowników domowych. Komputer ze wspomnianym układem na bieżąco monitorował ruchy piłkarzy rozgrywających mecz, dlatego użytkownik miał w czasie dostęp do dokładnych statystyk ze spotkania, podziału tematycznego akcji (np. rzuty rożne, obrona itp), a do filmów z poszczególnych fragmentów rozgrywki.

Miniprocesory do mininotebooków

Na procesory Teraflop CPU przyjdzie nam poczekać kilka lat, za to już w trzecim kwartale br. zobaczymy nową rodzinę procesorów serwerowych o roboczej nazwie Caneland. Będą to dwa czterordzeniowe układy Xeon 7300 pobierające 80 i 50 W, przeznaczone do instalowania w serwerach stelażowych oraz kasetowych. Ma to być odpowiedź Intela na działania AMD, którego procesor Barcelona trafi do producentów serwerów w połowie tego roku. Bardzo interesujące są także produkty Intela do notebooków. Podczas zamkniętego pokazu dla części prasy Mooly Eden, wicedyrektor i menedżer generalny platform mobilnych Intela, zaprezentował zminiaturyzowaną wersję procesora i chipsetu do najlżejszych laptopów. Produkty te powstały na życzenie producentów notebooków, którzy tworząc najmniejsze komputery, narzekali na problemy z gabarytami CPU i chipsetu. Ultramobilna platforma Intela, w której skład wchodzą wspomniane produkty, nosi nazwę McCaslin. Pokazane procesory to A100 i A110 (robocza nazwa Stealey), mostek północny jest modelem 945GU Express (nazwa Little Rock), a południowy - ICH7U. Komputery wyposażone w te komponenty pojawią się na rynku już latem i będą produkowane m.in. przez ASUSA, Fujitsu Siemens Computers oraz Samsunga. W 2008 roku pojawi się kolejna platforma ultramobilna Menlow z procesorem Silverthorne, wykonanym w technologii 45 nm. Wielkością odpowiada mniej więcej monecie dwugroszowej. Płyta główna Menlowa jest tak mała, że urządzenia oparte na tych rozwiązaniach będą rozmiarów większych telefonów komórkowych.

Elektroniczny papier jako drugi ekran

Zapewne część czytelników widziała oferowany od pewnego czasu przez ASUSA notebook W5Fe z dodatkowym ekranem LCD umieszczonym na zewnątrz obudowy. Podczas IDF Intel pokazał prototypowe modele o podobnej konstrukcji, lecz zamiast ekranu LCD zastosowano elektroniczny papier. Prototyp był bardzo lekki i cienki. Ekran firmy E Ink wyświetlał obraz monochromatyczny, lecz cechował się dużymi rozmiarami i wysoką rozdzielczością. Bardzo ważna jest także jego energooszczędność. Wyświetlane na nim informacje (m.in. klient poczty elektronicznej, terminarz, książki elektroniczne itp.) obsługiwała funkcja Windows SideShow, zastosowana także w Windows Vista. Pozwala ona wyświetlać dane na dodatkowym ekranie , gdy laptop znajduje się w trybie uśpienia lub hibernacji.

Co nowego w Serial ATA?

Konferencja była ponadto okazją do zaprezentowania przez konsorcjum SATA planów dotyczących zmian w tym interfejsie. Specyfikację przyjęto w marcu bieżącego roku. Oto krótkie streszczenie listy nowości Serial ATA 2.6:

- płaskie gniazda połączeniowe do optycznych napędów do urządzeń przenośnych

- miniaturowe gniazda do 1,8-calowych twardych dysków

- udoskonalone algorytmy i obsługa funkcji NCQ (Native Command Queuing), dostosowana do współpracy z sensorami wstrząsów stosowanymi w twardych dyskach. NCQ umożliwia efektywne wykonywanie w tym samym czasie wielokrotnych poleceń. Napędy dyskowe obsługują wewnętrzną kolejkę, dzięki czemu odbierane polecenia mogą być dynamicznie rozplanowywane i porządkowane według potrzeb i aktualnego obciążenia systemu. NCQ zaopatrzony jest również w mechanizm pozwalający hostowi na wydanie dodatkowych poleceń dla dysku podczas jego pracy w związku z innymi komendami. Urządzenie może tworzyć kompleksowe sekwencje operacyjne bez udziału komputera. Dysk sam ustala pozycję kątową i obrotową głowicy, a następnie wybiera kolejność transferu danych, aby zminimalizować wszelkie opóźnienia.

Zapowiedziano również, że kolejna wersja interfejsu - Serial ATA 3.0 zwiększy przepustowość z 3 do 6 Gb/s.

Obraz jak żywy

W części wystawowej IDF-u, tzw. Technology Showcase, przypominającej niewielkie targi komputerowe, firmy współpracujące z Intelem chwaliły się osiągnięciami. Naszą uwagę przykuły najnowsze wyświetlacze Samsunga wykonane w technologii AMOLED (Advanced-Matrix Organic Light-Emitting Diode). Są niezwykle cienkie (mają nie więcej niż milimetr grubości) i co najważniejsze, oferują obraz o wspaniałej jakości. Współczynnik kontrastu to 10000:1, a czas reakcji jest krótszy niż mikrosekunda. Technologia ta pozwala na tworzenie podwójnych ekranów, "sklejonych" ze sobą plecami. Kąty widzenia wynoszą 178 stopni w obu płaszczyznach, a ekrany wyświetlają pełną gamę kolorów NTSC i są przewidziane do instalowania w urządzeniach przenośnych (odtwarzaczach multimedialnych, telefonach itp.). Nowością był ekran o 4-calowej przekątnej, z jasnością na poziomie 400 cd/m2 i wysoką rozdzielczością 480x272 (WQVGA).

s


Zobacz również