Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Firma Intel przedstawiła na targach Computex 2014 swoje plany dotyczące rozwoju segmentu procesorów dla różnych typów urządzeń. Firma planuje zagospodarować segmenty tabletów, notebooków, komputerów PC i Mini PC, stacji All-in-One oraz rozwijającego się rynku hybryd 2 w 1 i laptopów konwertowalnych.


Intel kojarzy się użytkownikom sprzętu elektronicznego głównie z produkcją procesorów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ale firma rozwija się także w wielu innych kierunkach. Oprócz rynku desktopów i notebooków Intel skupia się dziś też na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety oraz coraz śmielej patrzy w przyszłość związaną z Internetem Rzeczy.

Na czym skupia się dziś Intel?

Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Firma kojarząca się z procesorami dla komputerów stacjonarnych stara się wyjść poza te ramy i rozszerzyć działalność na inne segmenty. Oprócz klasycznych procesorów dla komputerów PC typu desktop Intel coraz częściej zajmuje się opracowaniem rozwiązań dla innych typów urządzeń. Należą do nich dziś przede wszystkim wszelkie komputery hybrydowe i Ultrabooki konwertowalne oraz komputery typu All-in-One. W przypadku tej ostatniej kategorii Intel widzi dużą szansę na wzrost zainteresowania wśród klientów ze względu na spadek cen z poziomu 449 dolarów do zaledwie 349 dolarów.

Zobacz również:

Nie mniej istotny dla Intela jest rynek tzw. komputerów Mini PC. Zamiast ogromnej obudowy typu tower klienci otrzymują malutkie i kosztujące relatywnie niewiele pudełko, do którego podłączany jest monitor oraz peryferia. To idealne maszyny do zastosowań biurowych, a w zależności od modelu oferują one różną wydajność: od najprostszych i kosztujących kilkaset złotych modeli z procesorami Intel Celeron aż do potężnych maszyn z procesorami z linii Core i7 i układem graficznym HD 5000.

Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Intel nie chce pracować wyłącznie nad układami do komputerów, ale też do sprzętów mobilnych i wszelkiego rodzaju hybryd. Firma stawia przy tym nie tylko na hardware, ale chce brać też czynny udział w rozwoju oprogramowania kierowanego do użytkowników urządzeń oznaczonych “Intel Inside”. Aby osiągnąć zamierzone cele inżynierowie Intela musieli przyjrzeć się oferowanym przez firmę liniom produktów i dopasować je do nowoczesnych potrzeb konsumentów i swoich partnerów budujących na ich bazie konkretne sprzęty elektroniczne.

Różne kategorie produktowe

Intel jest świadomy tego, że rynek urządzeń elektronicznych zmienił się w ostatnich latach. Komputer i telefon komórkowy to już nie są osobne byty, a urządzenia ściśle współpracujące ze sobą. Oprócz tego doszło wiele nowych kategorii produktowych, które producenci muszą zintegrować ze sobą. Na topie jest teraz technologia ubieralna i urządzenia elektroniczne stale podłączone do sieci wymieniające same ze sobą informacje.

Ważnym punktem rozwoju elektroniki dla Intela jest popularyzacja wideo w jakości 4K. Telewizory i ekrany pozwalające wyświetlać obraz w ultrawysokiej rozdzielczości za kilka lat staną się standardem. Potrzebny jest teraz oprogramowanie do przetworzenia materiału i sprzęt, który zapewni odpowiedni zapas mocy obliczeniowej, a same wyświetlacze muszą stać się tańsze. Intel pracuje z Samsungiem nad stworzeniem paneli, które będą mogły zostać wykorzystane do produkcji tańszych o połowę niż dostępne dziś modele monitorów 4K przez firmy takie jak TPV i ViewSonic.

Aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości Intel pracuje też nad nowymi rozwiązaniami z kategorii inteligentnej galanterii i internetu przedmiotów, a firmie pomaga w tym szereg partnerów. Na liście wiele młodych i prężnie rozwijających się firm pochodzących z Tajwanu. To, jak istotna jest współpraca Intela z tymi podmiotami, podkreślała podczas Computex 2014 Renée James, czyli sama szefowa firmy. Ważną informacją dotyczącą Intela ogłoszoną na targach jest dołączenie kolejnych partnerów do stowarzyszenia A4WP (Alliance for Wireless Power), w ramach którego Intel i wiele innych firm rozwija technologię bezprzewodowego ładowania.

Intel i rynek tabletów

Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Jedną z nowszych kategorii produktowych, w której widzi przyszłość Intel, są tablety. Firma przegapiła nieco rewolucję mobilną i oddała pole takim producentom układów jak Qualcomm, ale od kilku kwartałów stale walczy o swoją pozycję w tym segmencie. Do końca tego roku na rynek trafi około 130 nowych tabletów oznaczonych Intel Inside, a wśród partnerów znalazły się takie marki jak Acer, Asus, Dell, KD Interactive, Lenovo i Toshiba. Intel zajmuje się głównie dostarczaniem układów producentom, ale przygotował w tym roku kilka naprawdę ciekawych referencyjnych modeli tabletów. Zapoznanie się z ich wyglądem i specyfikacją ma pomóc producentom sprzętu w opracowaniu ich własnych produktów.

W przyszłości możemy spodziewać się też nowych układów SoC (system on chip) od Intela o kodowej nazwie SoFIA, w przygotowaniu których ma udział Foxconn. Wyprodukowano już dwurdzeniowy układ SoFIA 3G, którego działanie zostało zaprezentowane na targach Computex 2014. Na początku przyszłego roku ma pojawić się czterordzeniowy układ SoFIA LTE. Co istotne, w obecnie już w co trzecim tablecie z procesorem Intel Atom (Bay Trail lub Colvertrail) znajduje się wyprodukowany przez firmę Intel moduł komunikacji, w tym platformy 3G lub LTE. Firma oferuje obecnie układ LTE o nazwie Intel XMM 7160 i pracuje już nad nowszym Intel XMM 7260 przeznaczonym do obsługi sieci LTE-Advanced, gdzie teoretyczna szybkość przesyłu danych ma osiągnąć 300 megabitów na sekundę.

Procesor dla laptopów 2 w 1

Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Kolejną kategorią urządzeń, w których Intel chce zdobyć popularność są hybrydy i laptopy konwertowalne. Z myślą o tym segmencie producent przygotował nową linię procesorów Intel Core M wykonaną w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Jej budowa pozwoli na skonstruowanie urządzeń typu 2 w 1, czyli tabletów z doczepianą stacją dokującą w formie klawiatury, bez wykorzystania wiatraków. Po pracy Intel Core M wystarczy wyłącznie pasywne chłodzenie, co pozwoli na utrzymanie niskich gabarytów urządzeń zbudowanych na jego bazie oraz cichą pracę.

Procesor Intel Core M określany jest też przez producenta jako najbardziej energooszczędny z dotychczasowo zaprojektowanych. Na targach Computex 2014 pojawiła się zresztą oparta o ten układ hybryda Skaugen Llama Mountain, którą cechuje 12,5 calowy wyświetlacz QHD (2560 na 1440 pikseli) przy zachowaniu grubości 7,2 mm i wagi 670 gramów. Zapowiedziano też 10-calową edycję o grubości 6,8 mm ważącą tylko 550 gramów. Oba sprzęty i inne podobne modele, które mają powstać w przyszłości, mają mieć ponadprzeciętną wydajność i długi czas pracy na jednym ładowaniu.

Procesory klasy Desktop

Intel na targach Computex 2014 prezentuje układy dla tabletów, notebooków i pecetów

Intel dużo uwagi poświęca procesorom dla nowoczesnych urządzeń mobilnych, ale nie zapomina też o klientach szukających wydajności w komputerach stacjonarnych. W przyszłym roku mają pojawić się zupełnie nowe układy Broadwell, ale na targach Computex 2014 firma chwaliła się opracowaniem procesora Intel Devil’s Canyon taktowanego zegarem 4 GHz na każdym z czterech rdzeni. Oprócz tego producent chwali się stworzeniem procesora o nazwie Intel Pentium Anniversary Edition. Został on wydany na dwudziestolecie istnienia marki Pentium i ma być w założeniu przyjazny dla osób zainteresowanych tematyką overclockingu.

Więcej o procesorach przeznaczonych dla klasycznych komputerów przeczytać możecie w tym materiale.