Intel nadal się wyprzedaje

Intel sprzeda kanadyjskiej firmie swój dział zajmujący się telefonią. Tym samym koncern wycofa się z obiecującego niegdyś rynku. Ani Intel ani kupiec - firma Eicon Networks - nie ujawnili wartości transakcji.

Wiadomo jedynie, że bezpośrednio będzie ona dotyczyła 600 pracowników, z których większość prawdopodobnie znajdzie zatrudnienie w Eiconie. Intel od kilku miesięcy stara się sprzedać bądź zamknąć nieprzynoszące dochodu jednostki. Szefowie firmy założyli, że uda im się w ten sposób osiągnąć oszczędności liczone w miliardach dolarów i skupić się na walce z najgroźniejszym rywalem - AMD.

W czerwcu koncern sprzedał przynoszący straty dział, który produkował procesory dla high-endowych telefonów komórkowych oraz palmtopów. Kupiła go za 600 milionów dolarów firma Marvell Technology Group, której przedstawiciele poinformowali niedawno, że w ciągu 18 miesięcy były intelowski oddział zacznie przynosić zyski.

Kanadyjski Eicon poinformował ze swej strony, że transakcja z Intelem pozwoli mu trzykrotnie zwiększyć obroty, a w jej sfinansowaniu mają pomóc dwie grupy inwestycyjne.