Intel najbardziej skorzystał na zakończeniu wsparcia dla XP

Jak się powszechnie uważa, Microsoft zakończył wsparcie dla XP, aby sprzedać więcej Windows 8 oraz Windows 7. Jak się jednak okazuje, największym wygranym z tego powodu jest nie Microsoft, ale Intel.

Intel spodziewa się, że za okres od marca do czerwca jego przychód wyniesie 13,7 miliarda dolarów (plus-minus 300 milionów), co jest znacznym skokiem w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 roku. Skąd ten wzrost? O ile użytkownicy prywatni zdecydowali się w większości na pozostaniu przy XP - mimo braku wparcia dla tego systemu przez Microsoft - o tyle firmy nie mogą sobie na to pozwolić i masowo przesiadają się na nowsze systemy, a co za tym idzie - albo modernizują sprzęt, albo też nabywają nowy. A jako że Intel rządzi na rynku procesorów, gwałtownie wzrasta ich sprzedaż.

Intel najbardziej skorzystał na zakończeniu wsparcia dla XP

O ile globalna sprzedaż komputerów PC była dość słaba w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku, o tyle "efekt XP" sprawił, że ruszyła ona z kopyta i to znacznie lepiej, niż przewidywali to eksperci. Efekt ten powinien jeszcze utrzymać się w trzecim kwartale, a od czwartego powoli zanikać.