Intel największym producentem układów, AMD na 12. miejscu

Z analiz firmy iSuppli wynika, że w minionym roku wartość globalnego rynku układów cyfrowych zmniejszyła się o 5,2 proc.

Zdaniem analityków w ubiegłym roku wartość globalnego rynku układów cyfrowych wyniosła 258,3 mld USD. Wartościowy udział rynkowy firmy Intel to ok. 13,1 proc. tej kwoty. Przychody koncernu wyniosły ok. 33,8 mld USD. Oznacza to spadek o 0,7 proc. w skali roku. W gronie największych producentów układów cyfrowych kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Samsung (przychody na poziomie 16,9 mld USD), Toshiba (11,08 mld USD), Texas Instruments (11,07 mld USD) i STMicroelectronics (10,3 mld USD). Przychody firmy AMD wyniosły ok. 5,46 mld USD i były o 7,8 proc. niższe niż w 2007 roku. Firma AMD uplasowała się na 12. pozycji rankingu wobec 10. miejsca w poprzednim roku. Warto dodać, że od 3 marca br. AMD zajmuje się wyłącznie pracami badawczo-rozwojowymi. Za produkcję procesorów odpowiada firma zależna GlobalFoundries.

Analitycy iSuppli przeanalizowali wyniki finansowe 300 światowych firm specjalizujących się w produkcji półprzewodników. Statystycznie aż 57 proc. z nich odnotowało spadek przychodów. Znaczny wzrost przychodów (15,3 proc.) odnotowała m.in. firma Qualcomm. Koncern, który niedawno przejął część technologii i rozwiązań od firmy AMD zajął 8. miejsce w tegorocznym rankingu iSuppli. Firma Qualcomm zamknęła ubiegły rok przychodami w wysokości niemal 6,5 mld USD. Jednocześnie w ubiegłym roku aż 8 z 10 największych dostawców układów osiągnęło przychody ze sprzedaży mniejsze niż rok wcześniej. Największy spadek przychodów (33,4 proc. w skali roku) spośród firm znajdujących się w pierwszej 10. zanotowała firma Hynix Semiconductor. Warto dodać, że w niektórych przypadkach istotny wpływ na wyniki rankingu miały zmiany kursów walut - m.in. umacnianie się japońskiego jena wobec amerykańskiego dolara.

Czytaj też:

AMD, Palm i Quantum na liście potencjalnych bankrutów agencji Moody`s

Intel zaprezentował 32-nanometrowe procesory Westmere

Niestabilne ceny DRAM