Intel nie usunie obsługi pamięci DDR4 w następcy Alder Lake

Nowymi informacjami na platformie Youtube podzielił się kanał Moore's Law is Dead. Według autora Intel zachowa wsparcie dla pamięci DDR4 w nadchodzącej serii procesorów Raptor Lake.

YouTuber, który wcześniej ujawniał poufne informacje Intela, potwierdził teraz, że Raptor Lake ma obsługiwać pamięć DDR4. Oznacza to, że następca Alder Lake, który ma zachować gniazdo LGA1700, będzie kompatybilny ze wszystkimi istniejącymi płytami głównymi Z690 i przyszłymi H670/B660/H610, które już obsługują pamięć DDR4.

Nie jest to zaskakujące informacja, ponieważ Raptor Lake to po prostu rozwinięcie architektury Alder Lake, które ma oferować dwa razy więcej rdzeni Gracemont (energooszczędnych). Wcześniejsze doniesienia wskazują, że najwydajniejszy układ Raptor Lake ma zaoferować aż 24 rdzenie (8C + 16c) zachowując ten sam współczynnik PBP 125 W.

Zobacz również:

  • 7 tanich sposobów na mocne podrasowanie Twojego PC
  • Wyciskam z pamięci RAM, co się da - G.Skill Trident Z5 6800 MHz i mój powrót do Extreme OC
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [30.05.2023]

Wciąż oczekujemy, że AMD podzieli się szczegółami na temat swojej przyszłej platformy AM5 dla procesorów Raphael nowej generacji. Nadal nie jest jasne, czy ta platforma AMD nowej generacji będzie obsługiwać wyłącznie technologię DDR5, czy raczej przedłuży żywotność pamięci DDR4, umożliwiając jej obsługę niektórym przyszłym procesorom AM5. Pojawienie się wiec informacji o wsparciu DDR4 przez procesory Intela 13 generacji wcale może nie być tak przypadkowe, a niebiescy chcą pokazać, że ich obecna platforma będzie dalej rozwijana.

Premiery nowych układów Intela możemy spodziać się pod koniec 2022 roku, w tym samym czasie AMD również powinno zaprezentować swoją architekturę Zen4.

Jeżeli jesteście ciekawi jak wypada wydajność procesorów Alder Lake zachęcamy do zapoznania się z naszymi premierowymi recenzjami Core i9-12900K, Core i5-12600K, oraz porównania pamięci DDR4 kontra DDR5


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: