Intel niekompatybilny z Intelem

Intel ma zamiar zrezygnować ze sprzętowej obsługi instrukcji x86 w najnowszych procesorach z linii IA-64, do której należą Itanium czy Itanium 2. Kompatybilność "z Intelem" układy zachowają wyłącznie dzięki programowej emulacji.

Jak donosi portal C|Net, z Montecito - nadchodzącej wersji Itanium - zniknęły obwody odpowiedzialne za zachowanie sprzętowej kompatybilności z procesorami x86, czyli np. Pentium M, Pentium 4 czy Athlonem. Użytkownicy zainteresowani uruchomieniem standardowego 32-bitowego kodu będą musieli skorzystać z programowej emulacji zwanej IA-32 Execution Layer. Zdaniem firmy IA-32 EL zapewnia większą wydajność i elastyczność podczas pracy z 32-bitowymi aplikacjami. Warunek jest jeden: obsługa tej warstwy abstrakcji musi być zaimplementowana w systemie operacyjnym.

Korporacja uzasadnia swoją decyzję tym, że nikt nie wykorzystywał Itanium do pracy z programami zaprojektowanymi dla x86. Nic dziwnego, wydajność układu ze starym kodem raczej nie należała do najwyższych. Jednak również w trybie IA-32 EL - który obsługuje zarówno Windows, jak i większość Linuksów - szybkość pracy jest dość przeciętna: Itanium 2 taktowany zegarem 1.5 GHz pracuje mniej więcej tak samo, jak Xeon 1.5 GHz.