Intel odbudowuje przewagę nad AMD

Udział Intela w światowym rynku procesorów wzrósł o 4,5 proc. do 80,2 proc. - podaje firma analityczna iSuppli w raporcie podsumowującym I kw. 2007. Udział AMD spadł o 4,6 proc. do 11,1 proc. Producenci opublikowali również wyniki finansowe - Intel ma powody do zadowolenia, AMD wręcz przeciwnie.

W I kw. 2007 Intel zyskał 4,5 proc. rynku, AMD straciło 4,6 proc., wobec IV kw. 2006 - podaje iSuppli. Według firmy analitycznej obecny udział Intela wynosi 80,2 proc. AMD - 11,1 proc. W IV kwartale udział producentów sięgał odpowiednio 75,7 oraz 15,7 proc.

Wzrost przewagi Intela był oczekiwany, okazał się jednak bardzo wyraźny. To zasługa m.in. sprzedaży procesorów Core 2 Duo - podaje iSuppli.

Spółka w I kw. 2007 zanotowała zysk na poziomie 1,6 mld USD, o 19 proc. wyższy niż przed rokiem. Wynik ten zasilił zwrot podatku w wysokości 300 mln USD oraz niedawne cięcia etatów. Przychody Intela sięgnęły 8,9 mld USD.

Tymczasem AMD ogłosiło stratę 611 mln USD - większą od zapowiadanej wcześniej, przychody także były niższe i wyniosły 1,23 mld USD. To już drugi z rzędu kwartał zakończony "na minusie". Producent sprzedał mniej procesorów, zaś ich cena wciąż spada ze względu na cenową wojnę z Intelem. Jak informowaliśmy wcześniej, AMD zapowiedziało reorganizację. Szef spółki Hector Ruiz powiedział jednak, że nie przeprowadzi tak głębokiej restrukturyzacji, której podjął się Intel, tylko ze względu na słaby kwartał.