Intel odkrywa karty - dwurdzeniowe Pentium D

Podczas odbywającego się obecnie forum Intel Developer Forum podano nazwę jaką będą nosiły dwurdzeniowe procesory Intel. W drugiej połowie bieżącego roku na rynek trafi pierwszy dwurdzeniowy układ tego producenta, a jego nazwa to Pentium D. Podano także informacje na temat szczegółów technicznych nowych procesorów.

Informacje, które podawaliśmy Wam już wcześniej teraz zostały oficjalnie potwierdzone. Smithfield czyli jak teraz już wiadomo Pentium D będzie posiadał dwa rdzenie Prescott zintegrowane w jednym układzie. Procesor będzie umożliwiał wykonywanie dwóch zestawów instrukcji jednocześnie co jak podkreślał Stephen Smith, wiceprezes i dyrektor generalny grupy Intel Digital Enterprise będzie kluczowe dla realizacji celów stawianych produktom instalowanym w cyfrowych domach przyszłości.

Na początku Intel nie zamierza wprowadzać do oferty procesorów Pentium D z technologią wielowątkowości. Taką funkcję realizował będzie za to model Pentium Extreme Edition 840 również wyposażony w dwa rdzenie. Układ ten ma pracować z częstotliwością 3,2 GHz.

Wkrótce mają też pojawić się nowe procesory jednordzeniowe Cedar Mill. Układy te będą wykonywane w technologii 0,065 mikrona. Jeszcze przed ich premierą zobaczymy pierwszy procesor w tej technologii, który Intel nazwał Yonah. Pojawi się on w czwartym kwartale br.


Zobacz również