Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB

Wprowadzenie nowego 45-nanometrowego procesu technologicznego produkcji procesorów nie będzie oderwane od zmian technologicznych w konstrukcji samych procesorów. Intel ujawnił właśnie sporo arcyciekawych informacji dotyczących nowych procesorów Penryn i całkowicie nowej mikroarchitektury Nehalem, która zrywa z Core 2 i wprowadza takie rodzynki jak wbudowany w procesor kontroler pamięci, zintegrowany rdzeń graficzny czy porzucenie szyny FSB na rzecz nowego interfejsu komunikacyjnego.

Zanim napiszemy więcej na temat Nehalem, warto dowiedzieć się jak krok po kroku będzie wyglądało przejście Intela na proces technologiczny 45 nm i jakie zmiany zostaną wprowadzone w zapowiadanych jeszcze na drugą połowę tego roku procesorach Penryn.

Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB

Tak wygląda od środka nowy procesor Penryn, następca C2D

Penryn - Core 2 Duo szybsze o 20-40%

Procesor ten będzie bazował na istniejącej architekturze Core 2, jednak wprowadzone w nim zmiany architektoniczne i zwiększenie częstotliwości taktowania mają poprawić jego wydajność od 20 do 40 %. Pierwszy Penryn ma pracować z częstotliwością 3,0 GHz i jak twierdzi Intel w stosunku do procesorów Core 2 Duo 2,93 GHz będzie o 20 % szybszy w większości zadań i o 40 % wydajniejszy przy obliczeniach dotyczących obróbki multimediów (np. kodowania wideo). Pierwszą zmianą, jaka zostanie wprowadzona, będzie powiększenie współdzielonej pamięci podręcznej drugiego poziomu do 6 MB. To dotyczy wersji dwurdzeniowej procesorów. W układach 4-rdzeniowych Core 2 Quad pojemność cache ma wzrosnąć do 12 MB. Przyspieszona zostanie także szyna systemowa, która będzie pracowała z częstotliwością aż 1600 MHz. Wśród najtańszych Penrynów pojawią się także modele z mniejszą pamięcią podręczną - 3 MB. Struktura oferty będzie więc przypominała aktualną, gdzie mamy najtańsze modele Core 2 Duo z 2 MB pamięci podręcznej (E4300, E6300 i 6400) oraz 4 MB (E6600, 6700 i wyższe).

Najistotniejsze zmiany oprócz większej pamięci podręcznej to:

- Przyspieszanie dzielenia. Nowy algorytm o nazwie Radix-16 ma znacznie zwiększyć wydajność układu bowiem umożliwi w jednym cyklu wykonanie czterech operacji na czterech bitach dzielonej liczby. Dla porównania aktualnie w procesorach Core 2 Duo obowiązuje algorytm Radix-4, który w jednym cyklu wykonuje operacje na dwóch bitach. Nowy algorytm wykorzystywany jest zarówno przy obliczeniach zmienno-, jak i stałoprzecinkowych.

Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB

Najważniejsze nowości w stosunku do C2D - opis poniżej

- Super Shuffle Engine - przyspieszyć ma wykonywanie instrukcji SSE w tym nowych wprowadzonych w "pakiecie" SSE4, które mają zwiększać wydajność pracy z aplikacjami graficznymi, wideo i innymi. Optymalizacja wykonywania tych funkcji ma przynieść istotny wzrost wydajności.

Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB

Zmiany w mikroarchitekturze pojawią się we wszystkich segmentach - mobile, desktop i serwer