Intel odpiera atak AMD - Core i9-11900K miażdży Ryzen'a 9 5950X

Najnowsze testy syntetyczne wskazują, że czerwoni znowu spadną na drugie miejsce. Procesory z rodziny Rocket Lake przyniosą spory zastrzyk dodatkowej mocy obliczeniowej.

Przez kilka ostatnich lat AMD pozostawało w cieniu Intela. Dzięki licznym przebudową, zmianie architektury oraz wprowadzeniu nowoczesnego procesu technologicznego najnowsze układy Ryzen bez problemu pokonują najwydajniejsze chipy zaprezentowane przez niebieskich.

Intel Core i9-11900K

Intel Core i9-11900K

AMD wykonało ogromny skok naprzód, a Intel ostatnimi czasy cały notorycznie się z problemami, które opóźniły wprowadzenie na rynek nowoczesnego procesu technologicznego. Kolejne generacje układów nie zaoferowały także oczekiwanych wzrostów wydajności.

Okazuje się, że inżynierowie Intela poradzili sobie z przeciwnościami losu, a najnowsze układy Rocket Lake-S spowodują, że zwycięstwo AMD będzie krótkotrwałe. Potwierdzają to najnowsze wyniki testów syntetycznych, które właśnie trafiły do sieci.

"APISAK", który odpowiedzialny jest za rzetelne przecieki dotyczące podzespołów komputerowych udostępnił w sieci benchmark AoTS z ustawieniem rozdzielczości na "1080p Crazy" z wykorzystaniem procesora Intel Core i9-11900K. Inny użytkownik Twittera o nicku "evanStenger (@TheMalcore)" porównał rezultat osiągnięty przez najnowszy układ niebieskich z procesorem AMD Ryzen 9 5950X.

Z wcześniejszych przecieków wiemy, że Intel Core i9-11900K to ośmiordzeniowy chip, który nadal będzie produkowany w przestarzałym - 14 nm procesie technologicznym. Warto nadmienić, że AMD już od dłuższego czasu korzysta z 7 nm.

Oba procesory połączono z identycznym układem graficznym. Zestaw z procesorem AMD Ryzen 9 5950X osiągnął 57 klatek na sekundę. Układ Intel Core i9-11900K zarejestrował 63 klatki na sekundę.

Szybkie porównanie pokazuje, że układ niebieskich jest o nieco ponad 10% wydajniejszy od odpowiednika ze stajni AMD.

Możliwe, że Intel odzyska fotel lidera w 2021 roku, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Z praktyki doskonale wiemy, że bez solidnej serii danych z różnych benchmarków trudno ocenić, który układ jest szybszy.

Zobacz nasze zestawienie procesorów AMD Ryzen.

Źródło: neowin.net