Intel oficjalnie zapowiada premierę układów Haswell. Apple (chyba) szybko odświeży MacBooki

Intel potwierdził oficjalnie, że podczas czerwcowych targów Computex 2013 premierę będą miały układy Haswell.


Procesory Intel Haswell należą do czwartej już generacji układów Core. Wykonane są w 22-nanometrowym procesie technologicznym i zastąpić mają obecnie dostępne chipy Ivy Bridge. Haswell to przede wszystkim efektywniejsze zarządzanie energią mające przełożyć się na zauważalnie dłuższy czas pracy laptopów na baterii oraz wyższa wydajność. Do tej pory jednak wszelkie informacje na temat daty premiery były nieoficjalne. Dzisiaj wiemy już jednak na pewno, że będzie ona miała miejsce podczas targów Computex 2013 (4 - 8 czerwca). Intel umieścił bowiem 26 kwietnia na swoim facebookowym profilu następującą grafikę:

Procesory Intel Haswell zostaną zaprezentowane podczas targów Computex 2013

Procesory Intel Haswell zostaną zaprezentowane podczas targów Computex 2013

Jak widzicie, do premiery układów Haswell (licząc od 26 kwietnia) pozostało 3 337 200 000 000 000 nanosekund.

Pierwsza partia układów

Obecnie oczekuje się, że w pierwszej kolejności na rynek trafi osiem procesorów z serii Core i7 i Core i5, z których najmocniejszy - model Core i7-4770K - zaoferuje cztery rdzenie/osiem wątków, zegar 3,5 GHz (do 3,9 GHz w trybie Turbo Boost), 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3-1600 i układ graficzny HD 4600.

Apple szykuje MacBooki z układami Haswell?

Przy okazji warto też wspomnieć, że według analityków z procesorów Haswell korzystać będą odświeżone MacBooki Pro i Air, które Apple zamierza ponoć zaprezentować już podczas mającej się rozpocząć 10 czerwca konferencji WWDC.