Intel ogłasza 8. generację procesorów z vPro oraz zaawansowanym systemem zabezpieczeń

Intel współpracuje z firmami Dell, HP i Lenovo przy ich wdrożeniu, chociaż inni partnerzy z pewnością także zaprezentują swoje urządzenia z nowymi CPU.

Intel zapowiedział 8 generację swoich mobilnych procesorów ze wsparciem dla technologii vPro. Nowe CPU dedykowane są do urządzeń biznesowych. Premiera odbyła się z pewnością w cieniu zapowiedzi nowych procesorów AMD Ryzen Pro dla biznesu, która odbyła się tydzień temu. AMD chwiali się wyższą wydajnością oraz szybszym bazowym taktowaniem poszczególnych rdzeni. Intel to jednak nie tylko wydajność, ale także technologie na poziomie samej platformy.

Intel ogłosił tylko dwa nowe procesory. Każdy posiada cztery rdzenie oraz osiem wątków. Zaprezentowane modele to Intel Core i5-8365U o bazowym taktowaniu 1,6 GHz oraz Core i7-8665U o taktowaniu 1,9 Ghz. Oba procesory są wolniejsze od tych zaprezentowanych przez AMD. Żadna z firm nie ujawniła cen. To nic dziwnego, ponieważ wszystkie chipy będą sprzedawane bezpośrednio producentom komputerów dla biznesu.

Intel ogłasza 8. generację procesorów z vPro oraz zaawansowanym systemem zabezpieczeń

Firma Intel przeprowadziła zwykłe porównania wydajności - na przykład Core i7-8665U oferuje o 65 procent wyższą wydajność niż trzyletni komputer PC (nie sprecyzowano parametrów technicznych), a platforma może zapewnić do 11 godzin pracy na baterii.

Technologie platformowe były jedną z charakterystycznych cech biznesowych procesorów z vPro, od oprogramowania antywłamaniowego i zdalnego oprogramowania klawiatura-wideo-mysz (KVM) sprzed kilku lat, po uwierzytelnianie biometryczne na poziomie układu scalonego. W przypadku ósmej generacji vPro, firma Intel ponownie zwróciła się ku bezpieczeństwu, stosując technologię zwaną Intel Hardware Shield.

Według Intel, Hardware Shield "pomaga zapewnić, że system operacyjny działa na legalnym sprzęcie i zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo umożliwiając systemowi operacyjnemu egzekwowanie bardziej kompletnej polityki bezpieczeństwa". Zamiast pomagać przeciętnemu pracownikowi, ma na celu poprawę bezpieczeństwa całego działu IT przedsiębiorstwa.

Oprócz Hardware Shield, istnieją jednak dwie inne kluczowe technologie platform związane z vPro: Optane, który Intel właśnie połączył z pamięcią masową SSD na karcie H10; oraz nowy standard Wi-Fi 6 (802.11ax), który pojawia się na większej liczbie platform jako sposób na zwiększenie przepustowości i uniknięcie zatorów podczas połączenia.

Klienci komercyjni oczekują od swoich komputerów PC solidnej niezawodności i bezpieczeństwa, a także produktywności. Komputery biznesowe są dużo droższe od porównywalnych konstrukcji komercyjnych, dlatego ważna jest także wytrzymałość sprzętu. Teraz, gdy Intel ma pewną konkurencję ze strony Ryzen Pro, użytkownicy korporacyjni powinni cieszyć się luksusem wyboru przy zakupie nowych komputerów do firmy.