Intel opóźni premierę procesora Lynnfield

Na kilku witrynach pojawiła się informacja, że Intel zamierza wprowadzić na rynek czterordzeniowe procesory Core i5 dopiero we wrześniu. Wcześniej firma zapowiadała, że premiera tego czterordzeniowego układu (do instalowania w komputerach typu desktop) odbędzie się na początku lipca br.

Intel nie skomentował jak dotąd tych doniesień, ale specjaliści sugerują, że opóźnienie nie zostało spowodowane problemami technicznymi, ale firma chce po prostu wprowadzić ten produkt na rynek nieco później ze względu na panujący na świecie kryzys ekonomiczny.

Intel opóźni premierę procesora Lynnfield

Wiadomo już, że pierwsze trzy procesory należące do nowej platformy (noszące nazwę kodową Lynnfield) będą taktowane zegarem 2,9, 2,8 lub 2,7 GHz i będą kosztować odpowiednio ok. 562, 284 i 196 (przy zakupie co najmniej 1000 sztuk układów). Procesory (którym towarzyszy chipset oznaczony symbolem P55) są produkowane przy użyciu technologii 45 nm i pobierają 95 W mocy. Chipset P55 będzie kosztować 40 USD.

Kolejny procesor należący do linii Core i5 (oznaczony symbolem Havendale) ma wejść na rynek w styczniu 2010 r. Nieco później Intel udostępni producentom pecetów kolejne, wspierające dodatkowe technologie (np. obsługa złącza PCI-Express 2.0 x8 czy możliwość współdzielenia wielu portów USB 2.0) modele chipsetów: P57, H57 i H55.

Intel potwierdził natomiast, że ośmiordzeniowe procesory Nehalem EX (do instalowania w serwerach) będą obsługiwać ten sam mechanizm korekcji błędów, jaki jest stosowany w układach Itanium. Jest to technologia MCA Recovery. Tym samym procesory Nehalem EX będą pierwszymi układami platformy x86, które wspierają taki mechanizm i dlatego będą pracować wyjątkowo niezawodnie.