Intel opóźnia premierę Conroe'a

Intel najprawdopodobniej opóźni premierę procesora Conroe. Z doniesień prasowych wynika, że pierwszy układ z serii Core 2 Duo zadebiutuje 27 lipca. Dotychczas zapowiadano jego premierę na 23 lipca. Wraz z procesorem Intel pokaże nowe chipsety - G965 i Q963.

Przyczyną opóźnienia najprawdopodobniej nie są powody techniczne. Intel zdecydował się przesunąć rozpoczęcie sprzedaży Conroe'a, gdyż chce od razu dostarczyć na rynek odpowiednią liczbę kości, a ponadto ma zamiar przygotować większą liczbę platform gotowych do współpracy ze swoim najnowszym procesorem.

Nowa mikroarchitektura układów Conroe (Next Generation Micro-Architecture - NGMA) pozwoliła na wykorzystanie 14-etapowego potoku wykonawczego. Poprzednia generacja CPU wykorzystuje 31-etapowy potok. Pozwala to na zmniejszenie częstotliwości pracy zegara procesora bez zmniejszania jego wydajności, a więc na zmniejszenie emisji ciepła. Dzięki NGMA nowe wielordzeniowe procesory Intela będą w stanie wykorzystywać wspólną przestrzeń pamięci cache. Ponadto Conroe jest w stanie wykonać 4 instrukcje w jednym takcie zegara. Core 2 Duo korzysta z obecnych w Pentium 4 zaawansowanych mechanizmów predykcji.