Intel: pierwsze układy w technologii 45nm

Inżynierowie z amerykańskiego laboratorium Intela w Hillsboro zaprezentowali pierwsze w pełni funkcjonalne układy pamięci SRAM wykonane w technologii 45 nm. W ślad za tym firma podtrzymuje deklaracje, iż pierwsze procesory wykonane w tym procesie technologicznym trafią do klientów końcowych na całym świecie już w drugiej połowie 2007 roku. Przedstawiciele firmy zapewniają, że układy są nie tylko bardziej wydajne i mogą pomieścić znacznie więcej tranzystorów niż ich poprzednicy ale dodatkowo wytworzenie ich wymaga o ok. 40% mniej energii.

Intel jest pierwszą firmą, która zaprezentowała tak dalece zaawansowane układy stworzone w technologii 45 nm. Co więcej, testowany układ jest w pełni funkcjonalny, Intel podtrzymuje więc zawarte w mapie drogowej deklaracje, iż w połowie 2007 roku będzie gotowy do wprowadzenia na rynek procesorów wykorzystujących opisywane chipy. Technologia 45 nm umożliwi umieszczenie na jednym układzie znacznie większej ilości tranzystorów (albo zmniejszenie samego układu). Zademonstrowane pamięci zawierają ich ponad miliard. Jeszcze w 2006 roku pojawić się ma zaś procesor o nazwie kodowej Montecito (wykonany jeszcze w technologii 65nm), zawierający około 1,7 miliarda tranzystorów.

Intel: pierwsze układy w technologii 45nm

Inżynier Intela prezentuje wafel krzemowy z układami wykonanymi w technologii 45nm

Mniejsze będą także rozmiary bramek (około 34nm) i skrócone indywidualne ścieżki przewodów, sygnały do procesora przesyłane będą więc znacznie szybciej, co pozwoli na zwiększenie częstotliwości taktowania procesorów.

O komentarz w sprawie najnowszego osiągnięcia poprosiliśmy dr Pawła Gepnera, Głównego Specjalistę Architektury z firmy Intel.