Intel planuje wypuścić na rynek działający w wielu państwach chip LTE

Intel ma ambitne plany względem rynku mobilnego. Po pierwsze, pracuje nad procesorami Atom, które mają być konkurencją dla układów ARM, w których specjalizują się Qualcomm i Nvidia. Po drugie planuje ofensywę na rynku chipów do łączności bezprzewodowej. W planach Intela jest moduł LTE, który będzie mógł działać na wielu różnych częstotliwościach.

Może Intel nie posiada jeszcze doświadczenia na rynku modułów LTE, ale plany ma ambitne. Pierwszy modem LTE w ofercie firmy o nazwie XMM 7160 ma wspierać jednocześnie 15 różnych częstotliwości i umożliwiać przełączanie się między sieciami w standardzie 2G, 3G oraz 4G. Taka możliwość zmiany technologii przesyłu danych jest konieczna w smartfonach z prostego powodu - standard LTE dopiero się rozwija, a operatorzy usługi głosowe świadczą poprzez starsze technologie 2G i 3G. Modem Intela ma trafić na rynek jeszcze w nadchodzącym miesiącu.

Wprowadzenie chipu XMM 7160 do oferty firmy wskazuje na to, że Intel rynek mobilny traktuje poważnie. Przez swoją opieszałość stracił jednak bardzo dużo. Praktycznie wszystkie smartfony i tablety na rynku korzystają z architektury procesorów ARM, których produkcją Intel się nie zajmuje. Na rynku komputerów osobistych jest stagnacja, a największe i najbardziej medialne innowacje pojawiają się właśnie w segmencie mobilnym.

Intel w końcu to zrozumiał. Ich nowy chip LTE może wspiera mniej częstotliwości niż ostatnie rozwiązania od jednego z głównych konkurentów na tym rynku, Qulacomma, ale ma inne istotne zalety - jest zarówno mniejszy, jak i pobiera mniej prądu. Te parametry w przypadku urządzeń mobilnych także są szalenie istotne. Pierwszy modem Intela będzie obsługiwał LTE kategorii trzeciej, które pozwala na przesył do 100 Mbps, ale kolejne wersje mają być już szybsze - kategoria czwarta, do 150 Mbps.

Wspieranie wielu częstotliwości jest udogodnieniem głównie dla producentów, ponieważ mogą oni wypuścić jedną wersję urządzenia na całym świecie. Do tej pory dla różnych regionów producenci musieli wydawać osobne wersje smartfonów i tabletów z LTE ze względu na różnicę pasm częstotliwości obsługiwanych przez operatorów - takich jest na świecie około czterdziestu.