Intel: plany na kolejne lata wyciekły do sieci

W sieci ukazał się harmonogram planów Intela na kolejne dwa lata. Możemy z nich dowiedzieć się, jakie nowe produkty będą napędzać urządzenia stacjonarne i mobilne.

Wyciek został opublikowany przez serwis Tweakers.net. Plany pokazują zarówno procesory dedykowane komputerom i laptopom, jak również szeroką gamę procesorów mobilnych - w tym przypadku widzimy pierwsze konkrety na temat procesorów GPU wykonanych w technologii 10nm oraz nowe modele Comet Lake, które zadebiutują już w tym roku. Plany pokazują, że Intel zaplanował kolejną, 14nm linię nazwaną Rocket Lake, w której znajdują się chiplety 14 i 10 nm (jest ona projektowana na przyszły rok), a także 10nm Tiger Lake. W 2020 roku mają wejść na rynek także nowe Ice Lake, Lakefield oraz wykonane w 10nm litografii Skyhawk Lake.

Intel: plany na kolejne lata wyciekły do sieci

Harmonogram pokazuje także plany Intela dla mobilnych wersji 14nm rodziny Comet Lake - najpierw wejdzie do sprzedaży Comet Lake-U, po nim Comet Lake-H. Charakteryzujące się niskim poborem mocy modele Comet Lake-Y zadebiutują na początku 2020 roku. Comet Lake to kolejne odświeżenie architektury Skylake, wzbogaconej o dwa rdzenie, 15W seria U będzie mieć ich sześć, a H - aż dziesięć.

Zobacz również:

  • Alder Lake - MSI podaje oficjalną datę premiery
  • Najlepsze antywirusy na Maca 2021
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [27.09.2021]
Intel: plany na kolejne lata wyciekły do sieci

W trzecim kwartale 2020 do rodziny Rocket Lake, wykonanej w 14nm procesie litograficznym, dojdzie nowa linia. Nie zmieni się liczba rdzeni, ale modele te będą wykonane w procesie 10 nm. Intel planuje także 10nm chiplety, połączone z procesorem w technologii MCP, tak jak w Kirby Lake-G lub przy wykorzystaniu autorskiego rozwiązania 2.5D EMIB.

Intel: plany na kolejne lata wyciekły do sieci

Dedykowane desktopom procesory Intel S również zostały ujęte w planach rozwoju. W planie widzimy 10-rdzeniowy Comet Lake-S, mający pokazać na początku przyszłego roku, bazowany na mikroarchitekturze Skylake oraz wykonany w procesie 14nm. Natomiast początek 2021 roku to 10-rdzeniowy Rocket Lake-S, wykonany w litografii 14nm. Jak widać, Intel nie planuje wojny na rdzenie z AMD, które zapowiada 16-rdzeniowe Ryzeny. Jak na razie o Rocket Lake-S za dużo nie wiemy. Jednak zaprezentowany harmonogram sugeruje, że do 2022 powinna ukazać się 10nm linia desktopowych procesorów.