Intel po cichu kończy z "Pentium"

Po ostatniej zmianie swojego logo, firma Intel zamierza również stopniowo rezygnować z nazwy swojej serii procesorów "Pentium". Nazwa ma już blisko 13 lat - została wprowadzona w roku 1993, zastępując oznaczenie piątej generacji procesorów Intela (i586).

O zmianie loga firmy i nowym haśle marketingowym pisaliśmy już wcześniej w artykule "Intel - plotki się potwierdzają".

Teraz z kolei pojawiły się informacje (niepotwierdzone na razie oficjalnie przez koncern), że kolejnym etapem będzie zmiana nazewnictwa procesorów. Od czasu wprowadzenia marki "Pentium" prawie 13 lat temu, częstotliwości taktowania procesorów wzrosły od 66 MHz do prawie 4 GHz i zmieniła się całkowicie architektura układów. Przez cały ten czas nie zmieniła się nazwa układów - nic więc dziwnego, że Intel zamierza stopniowo wycofywać nazwę "Pentium" z oznaczeń swoich produktów, zamieniając je po prostu na "Intel D 920", czy "Intel 672".

Intel bardziej skupia się teraz na promowaniu kompletnych rozwiązań, jak na przykład Centrino, czy Viiv, niż samych procesorów. Może tu trzeba upatrywać podłoże takiej decyzji. Rob Enderle - analityk z Enderle Group - twierdzi, że Intel już jakiś czas temu poinformował kluczowych klientów o rezygnacji z marki "Pentium". Oprócz tego przewiduje on, że na zmianie tej skorzystać może konkurencja - AMD - przeciągając na swoją stronę więcej klientów.