Intel po raz kolejny opóźnia premierę procesora Tukwila

Intel ponownie przesuwa premierę procesora Itanium kolejnej generacji i poinformował wczoraj, że produkt pojawi się na rynku najwcześniej w pierwszym kwartale 2010 r.

Intel po raz kolejny opóźnia premierę procesora Tukwila

Układ Itanium kolejnej generacji (któremu producent nadał roboczą nazwę Tukwila) powinien według wcześniejszych zapewnień Intela pojawić się na rynku w połowie br. Firma informuje, że zwłoka jest spowodowana tym, iż projektanci układu doszli do wniosku, że do jego architektury należy wprowadzić różnego rodzaju modyfikacje (nie podając jednak żadnych technicznych szczegółów tej operacji), dzięki którym wydajność procesora będzie można łatwiej skalować.

Itanium to 64-bitowy, czterordzeniowy procesor zaprojektowany z myślą o instalowaniu w serwerach odpornych na awarie, które muszą pracować absolutnie niezawodnie. Procesor wykorzystuje inny zestaw instrukcji niż procesory x86 i został stworzony jako alternatywa dla procesorów typu RISC, takich jak Sparc (Sun) i Power IBM. Jednak procesor nie odniósł jak dotąd sukcesów, jakich spodziewał się Intel, a większość serwerów zawierających układy Itanium produkuje obecnie HP.

Warto w tym momencie przypomnieć, że ostatnia premiera kolejnej wersji procesora Itanium (nazwa kodowa Montecito; na których oparte są między innymi serwery HP linii Integrity) miała miejsce w 2006 r.