Intel pokazał peceta z procesorem na baterię słoneczną

Eksperymentalny procesor zaprezentowany przez Intela to układ o wielkości znaczna pocztowego i cechujący się niskim poborem energii. Przy niskim natężeniu pracy jego konsumpcja energii spada poniżej 10 miliwatów. Dzięki temu, do jego zasilania wystarcza bateria słoneczna równie mała jak on sam.

Intel Claremont

Procesor nosi nazwę Claremont i może nigdy nie zostać produktem komercyjnym, ale wiedza uzyskana podczas jego tworzenia będzie wykorzystana podczas produkcji przyszłych układów - powiedział Justin Rattner z Intela. Prototyp ten stanowi część projektu, którego celem jest pięciokrotna redukcja konsumpcji energii przez procesory i zapewnienie urządzeniom możliwości ciągłej pracy w tle bez konieczności ich uruchamiania (always-on).

Claremont jest eksperymentalną wersją procesora Pentium, a zaprezentowano go na pececie z systemem Linux. Komputer był wyposażony w koncepcyjną pamięć DDR3 stworzoną przez firmę Micron. Otrzymała ona nazwę Hybrid Memory Cube i jest siedem razy bardziej energooszczędna niż dzisiejsze DDR3. Podczas prezentacji energii dostarczała lampa. Blokowanie dostępu światła zawieszało pracę peceta.

Shekher Borkar z Intela mówił w czasie pokazu, że dzisiejsze procesory potrzebują do działania kilkakrotnie większego napięci niż wynosi ich próg działania (threshold). Eksperymentalny procesor ma funkcjonować przy napięciu bliskim progowemu. Ciągle jednak wraz z jego poborem energii spada też wydajność.

Intel chce trzystakrotnie poprawić energooszczędność komputerów o wysokiej wydajności w ciągu 10 lat. Borker mówi, że dzisiejsze serwery potrzebują około 200 watów energii do pracy z wydajnością 100 gigaflopów. Firma chce zmniejszyć tę wartość do 2 watów. Dodaje on, że w tym celu potrzeba nie tylko odpowiedniego zarządzania energią i energooszczędnych pamięci, ale również lepiej napisanego oprogramowania.