Intel pomógł AMD, NVIDIA nie chce być gorsza

Niezbadane są ścieżki, jakimi podążają wielkie korporacje. NVIDIA właśnie zaprosiła do współpracy inżynierów z AMD, by karty z serii Radeon obsłużyły platformę CUDA i PhysX.

Niecały miesiąc temu AMD podpisało umowę z Havokiem, zgodnie z którą firma miała pomóc AMD w pracach nad Radeonami sprzętowo obsługującymi oddziaływania fizyczne. Decyzja nie była łatwa, Havok bowiem należy do Intela, a jedyną alternatywą do niego była Ageia, która z kolei została wykupiona przez.. NVIDIĘ.

Po umowie AMD-Havok, NVIDIA deklarowała, że Radeony raczej nie będą w stanie obsłużyć czy to platformy CUDA, czy PhysX. W międzyczasie firma udostępniła nawet sterowniki, za pomocą których możliwe było przerzucenie obliczeń fizycznych z CPU komputera na karty z serii GeForce.

Dziś sytuacja się odmieniła. NVIDIA nie tylko zaprosiła dewelopera AMD, Erana Bandita, do prac nad PhysX, ale również zaoferowała AMD pełną pomoc przy projektowaniu nowych wersji driverów do Radeonów. Jak deklaruje Bandit, biblioteka obsługująca CUDA na kartach AMD jest już "niemal gotowa".

Nie da się zatem wykluczyć, że za rok Radeony będą jedynymi kartami, które poradzą sobie ze sprzętową obsługą zarówno CUDA/PhysX, jak i Havoka...

Warto przeczytać: "Nvidia supports PhysX effort on ATI Radeon" (w języku angielskim)