Intel pomoże Stephenowi Hawkingowi projektując nowy system komunikacji

Stephen Hawking to postać, która jest szeroko rozpoznawalna na świecie i to nie tylko w środowiskach naukowych. Niestety wraz z postępującą chorobą i upływem czasu (Hawking skończył właśnie 70 lat) coraz ciężej jest mu się komunikować z otoczeniem. Problemem tym postanowiła się zająć firma Intel, największy na świecie producent układów scalonych.

Stephen William Hawking to brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyk. W wieku 21 lat lekarze zdiagnozowali u niego stwardnienie zanikowe boczne. Na przekór ich przewidywaniom, z których wynikało, że nie przeżyje dłużej niż 2-3 lata, Hawking wciąż się nie poddaje i dzielnie walczy z tą straszną chorobą.

Niestety wraz z jej postępem Hawking został praktycznie całkowicie sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. W 1985 roku poddany został również zabiegowi tracheotomii, w wyniku czego stracił mowę. Od lat porozumiewa się więc za pomocą specjalnego syntezatora mowy, do którego wprowadza słowa za pomocą policzka i czujnika umieszczonego w okularach.

Proces ten od samego początku był bardzo żmudny, natomiast w obecnej chwili został jeszcze bardziej utrudniony. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, że Hawking obchodził 3 dni temu swoje 70 urodziny. Z czasem mięśnie policzka niestety przestały działać tak jak kiedyś.

Na szczęście z pomocą dla tej wybitnej postaci światowej nauki postanowił przyjść Intel uruchamiając projekt badawczy, który pozwoliłby Hawkingowi na łatwiejszą komunikację z otoczeniem. Wśród możliwych rozwiązań wymienia się zastosowanie specjalnych czujników śledzących ruch gałek ocznych (podobne rozwiązanie przedstawiła właśnie szwedzka firma Tobii) lub system opierający swoje działanie na falach mózgowych.

Oczywiście jeżeli naukowcom uda się zmienić życie Hawkinga, rozwiązany zostanie również problem wielu innych ludzi, którzy są w podobnej sytuacji. Obecnie jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o terminie zakończenia prac.

_________

Mocno trzymam kciuki za projekt Intela. Oby jak najwięcej pojawiało się tego typu inicjatyw.