Intel potwierdza - ośmiordzeniowy CPU dla serwerów to Nehalem EX

Intel potwierdził, że najnowszy ośmiordzeniowy procesor dla serwerów, którego pokaz możliwości odbędzie się już wkrótce, to Nehalem EX. Koncern odmówił jednak udzielenia jakichkolwiek szczegółów do momentu konferencji International Solid-State Circuits Conference (ISSCC), w San Francisco.

Na spotkaniu dziennikarzami, Mark Bohr, przedstawiciel firmy, powiedział, że "nie można dziś przedstawić wszystkich detali, które zostaną zaprezentowane na konferencji w poniedziałek".

Na temat Nehalema EX wiemy jednak całkiem sporo. Procesor składać się będzie z 2,3 miliarda tranzystorów i będzie sprzedawany pod marką Xeon. Będzie najbardziej topowym produktem Intela dla firm. CPU wykonany będzie w procesie technologicznym o rozmiarze 45 nm i - podobnie, jak domowe wersje Nehalema (Core i7) - dysponować ma wbudowanym kontrolerem pamięci DDR3 (tripple channel) oraz ma obsługiwać technologię QuickPath.

Na premierę przyjdzie nam jeszcze poczekać. Procesor zadebiutuje w ofercie Intela nie wcześniej, niż w drugiej połowie roku (koncern ostatnio odświeżył ofertę procesorów serwerowych jesienią 2008 r.).

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - procesory AMD i Intel