Intel pracuje nad małym, poręcznym komputerem, który będzie się od nas uczył

Intel zamierza zaangażować się w projekt rozwoju komputera, który mógłby uczyć się od swojego właściciela. Wedle wstępnych planów, powinien on zostać zaprezentowany światu na przełomie 2014/2015 roku.


Intel angażuje się coraz chętniej w różne bardzo interesujące projekty wykraczające poza dziedzinę, w której jest obecnie liderem (produkcja układów scalonych). Ostatnim tego typu przedsięwzięciem był opisywany przeze mnie kilka miesięcy temu projekt badawczy, który pozwoliłby Hawkingowi (z pewnością słyszeliście o tym brytyjskim astrofizyku, kosmologu i fizyku teoretyku) na łatwiejszą komunikację z otoczeniem.

Jak się okazuje, Intel nie zamierza zasypiać gruszek w popiele i już myśli o kolejnej inwestycji. Tym razem będzie ona dotyczyła prac badawczych mających na celu skonstruowanie małego poręcznego komputera, który mógłby się uczyć od swojego właściciela.

Oprócz ufundowanego przez Intela instytutu Collaborative Research Institute for Computational Intelligence (ICRI-CI) w projekt zaangażowany będzie również Izraelski Instytut Technologii Technion i Uniwersytet Hebrajski.

Jak miałby działać taki komputer?

Załóżmy, że zdarza nam się zapominać, gdzie położyliśmy klucze. Inteligentny komputer miałby za zadanie podpowiedzieć nam, gdzie je zostawiliśmy. To jednak oczywiście nie wszystko. Następnym razem bowiem, bez żadnej naszej ingerencji, komputer sam przypomniałby nam przed wyjściem, abyśmy pamiętali o zabraniu kluczy.

Pogoń za ludzkim mózgiem

Przedstawiciel Intela zwraca uwagę na fakt, że jesteśmy świadkami nieustannego postępu w zakresie miniaturyzacji przekładającego się na możliwość umieszczenia coraz większej liczby tranzystorów w jednym chipie (warto tutaj przypomnieć o pierwszym zaliczonym teście Turinga). W ciągu 10 lat powinniśmy więc umieć konstruować układy, w których będzie więcej tranzystorów niż neuronów w ludzkim mózgu.

Zapowiedział również, że pierwsze uczące się komputery powinny zostać zaprezentowane na przełomie 2014/2015 roku.

Co ma do tego Adidas?

Warto przypomnieć, że pewne elementy nawiązujące do powyżej opisanej technologii Intel przedstawił już wraz z zeszłorocznym projektem opracowanym przy udziale Adidasa. Polegał on na skonstruowaniu systemu korzystającego z interaktywnych wyświetlaczy, który potrafił ocenić klienta pod kontem jego płci i wieku oraz zaproponować odpowiednie dla niego produkty. Zresztą sami zobaczcie wspomniany system w akcji:

Jak wam się podobają opisane projekty? Moim zdaniem są fantastyczne.