Intel pracuje nad tanimi chipami do urządzeń przenośnych

Intel potwierdził, że pracuje nad nowymi chipami przeznaczonymi do urządzeń przenośnych. Ich atutem ma być niskie zużycie energii oraz niezwykle atrakcyjna cena. Sprzęt ma zostać wprowadzony na rynek w ciągu najbliższych trzech miesięcy jako część platformy Montevina Plus.

Przedstawicielka Intela, Connie Brown, jest zdania, że laptopy budowane w oparciu o nowe chipy amerykańskiego giganta będą bardzo cienkie (grubości słynnego MacBooka Air czy komputera Adamo firmy Dell) oraz dużo tańsze. Na przykład ultramobilne notebooki można dziś nabyć w cenie około 1500 dolarów. Brown szacuje, że po zastosowaniu chipów należących do platformy Montevina Plus koszty zakupu tego typu sprzętu mogą spaść nawet do 600 dolarów. Wyraziła przekonanie, że "w niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się wiele niezwykle cienkich laptopów w różnych cenach. Da to większy wybór zarówno konsumentom biznesowym jak i prywatnym."

Wprowadzenie nowych chipów przez firmę Intel byłoby swoistą odpowiedzią na niedawne posunięcie największego rynkowego rywala tej spółki - AMD. Advanced Micro Devices udostępniło w styczniu tego roku Athlona Neo, przeznaczonego do ultramobilnych laptopów oferowanych w cenach od 500 do 1500 dolarów. Jednocześnie szefowie giganta z Sunnyvale skrytykowali firmę Intel za zbyt wysokie ceny sprzętu.

Zobacz także:

Intel zaprezentował 32-nanometrowe procesory Westmere

Intel: nowe procesory i spadki cen

Intel szykuje 2-gigahercowego Atoma Z550