Intel prezentuje pamięć SSD dla komputerów UMPC

Intel podejmuje produkcję pamięci masowej SSD, która będzie instalowana w komputerach typu UMPC (Ultramobile PC). Jest to pamięć o nazwie Z-P140 PATA, przystosowana do montowania na płytach głównych używanych do budowania komputerów platformy Menlow.

W skład platformy Menlow wchodzi też procesor Silverthorne i chipset Poulsbo. Pierwsze komputery oparte na tej platformie wejdą na rynek w pierwszej połowie 2008 r.

Intel prezentuje pamięć SSD dla komputerów UMPC
Pamięć SSD (technologia flash/nand) waży tylko 0,6 grama i będzie produkowana w dwóch wersjach: o pojemności 2 GB oraz 4 GB. Na płycie głównej będzie można instalować cztery dyski Z-P140 (razem 16 GB) wyposażone w interfejs PATA (Parallel Advanced Technology Attachment). Intel zapowiada, że pracuje już nad zwiększeniem pojemności pamięci do 64 GB. Rozwiązanie takie ma się pojawić w ofercie firmy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Zobacz również:

Intel zapowiada, że ultra przenośne komputery PC oparte na platformie Menlow będzie można zobaczyć już w styczniu 2008 r. na targach Consumer Electronics Show (w Las Vegas). Będą to komputery wyprodukowane przez firmy Asus, BenQ i Lenovo. Po platformie Menlow (zapowiedzianej w Pekinie, w kwietniu 2007 r. na Intel Developer Forum), w 2009 r. światło dzienne ujrzy platforma Moorestown.

Platforma Moorestown będzie rozwiązaniem typu SOC (system-on-chip). Będzie to jeden układ scalony zwierający wszystkie najważniejsze elementy wchodzące w skład systemu obliczeniowego: procesor, procesor grafiki, wideo oraz kontroler pamięci.