Intel prezentuje płyty główne przeznaczone dla niewielkich, energooszczędnych komputerów

Intel zaprezentował oficjalnie dwie nowe płyty główne pozwalające na zbudowanie cechujących się niewielkim poborem mocy nettopów oraz komputerów typu SSF (small form factor). Wykonane w formacie mini-ITX urządzenia noszą oznaczenia D945GSEJT i DG41MJ.

Pierwsza z nowości nosi oznaczenie D945GSEJT i wykonana została w formacie mini-ITX (170 x 170 mm). Korzysta z chipsetu 945GSE i dysponuje chłodzonym pasywnie wbudowanym procesorem Intel Atom 270 (1,6 GHz). Urządzenie wyposażono także w 6-kanałową kartę dźwiękową, moduł Gigabit Ethernet, porty USB i SATA oraz wyjścia D-Sub i DVI.

Druga z nowości - również wykonany w formacie mini-ITX model DG41MJ - oferuje wsparcie dla procesorów Intel Core 2 Duo/2 Quad (z TDP do 65 W i FSB do 1333 MHz) i pracuje pod kontrolą chipsetu Intel G41 Express. Dysponuje ponadto dwoma slotami pamięci DDR2, zintegrowaną grafiką GMA X4500 (obsługuje wyjścia DVI i D-Sub), 6-kanałową kartą dźwiękową, gigabitową kartą sieciową oraz trzema złączami SATA.

Intel prezentuje płyty główne przeznaczone dla niewielkich, energooszczędnych komputerów

Intel DG41MJ

Płyta D945GSEJT trafi do sprzedaży pod koniec tego kwartału, natomiast model DG41MJ jest już dostępny w cenie poniżej 95 USD.

Zobacz też: Ranking PC Worlda - płyty główne Intel.